NASK zakłada spółkę z kapitałem 80 mln zł

Jak dowiedział się Karol Jedliński z Pulsu Biznesu „Instytut notuje rekordowe zyski. Wykłada więc pieniądze na holding mający komercjalizować wyniki badań naukowych”.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa zgodnie z ustawą z dnia 30 kwietnia 2010 r. O instytutach badawczych funkcjonuje jako instytut badawczy. NASK zajmuje się między innymi zarządzaniem rejestrem domen .pl. To za pośrednictwem tej organizacji rejestrujemy polskie domeny. Od 2003 roku istnieje Program Partnerski, dzięki któremu nie musimy już kupować domen bezpośrednio od NASK, a znacznie częściej robimy to przez Partnerów, zwanych także rejestratorami. W ten sposób utrzymywanych jest aż 98,93% wszystkich domen .pl.

Przychody pochodzące z obsługi domen przynoszą NASK krocie. Z każdej nowej rejestracji nazwy .pl ta instytucja otrzymuje 10 zł, odnowienie domeny to już 40 zł. Obecnie aktywnych jest ponad 2,4 miliona polskich domen.

Teraz NASK zarobione pieniądze chce inwestować poprzez utworzoną 26 marca 2013 r. spółkę NASK 4Innovation, do której wpłacił 79 milionów 700 tys. zł kapitału zakładowego. Nowy podmiot ma działać jak fundusz inwestycyjny wyszukujący okazji w branży oprogramowania czy bezpieczeństwa sieci. Pierwsze inwestycje NASK 4Innovation ogłosi w czerwcu tego roku.

Spółka będzie tworzyć holding, zajmie się komercjalizacją wyników badań naukowych, prowadzeniem działań z zakresu transferów technologii i rozwoju nauki oraz pozyskiwaniem pieniędzy na działalność statutową. To jest zgodne ze strategią Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego, dotyczącą instytutów badawczych — tłumaczy Michał Chrzanowski, dyrektor NASK.

Jak podaje PB – w 2012 roku przychody NASK wyniosły 100 mln zł, natomiast zysk rok do roku wzrósł o niemal 80 proc. do kwoty 30 mln zł. Dla porównania w 2009 r. NASK miał 1,3 mln zł straty. To właśnie wtedy wyszło na jaw, że NASK stracił na opcjach 25 mln zł.

Co ciekawe NASK nie zarejestrował dla swojego nowego projektu domeny nask4innovation.pl.

Źródło: Puls Biznesu

Daniel Dryzek

2 Komentarze »

  1. Trabidoo said

    Jak widać po ich wynikach „kroją” Was/Nas wszystkich równo i to na grubo.Ale jak się daje jeleni okładac to okładają maksymalnie na przedłuzeniach najbardziej.Sadzę że conajmniej 30 % domen zarejestrowanych na rynku krajowym nie ma praktycznie większej wartości ,albo nawet żadnej.Ale ludzie dzaiałaja jak bezmyslne stado … ?! Niestety. A im w to tylko graj i nabijaj kabze monopoliscie.Czas wreszcie przejrzeć na oczy bo wszystkich puszcza z torbami.

  2. rysiek said

    …no jakoś kasę trzeba wyprowadzić a nie może być lepszego sposobu jak przez pączkujące spoleczki ..No Chrzanowski ma racje wyprowadzanie kasy i marnotrawienie jej na opcje czy komercjalizacje jakiś chorych nikomu nie potrzebnych pseudo naukowych badan to faktycznie zgodne ze strategią Ministerstwa Nauki :)) Ale czy zgodne z zasadami zdrowego myślenia to już chyba nie. Ale lepiej tracić kasę na opcje walutowe wspomagać finansowo rodzinę Jakuba Śpiewaka z KidProtect który okradał pseudofundacje niż promować domenę pl .Na co obniżać opłaty za utrzymanie i rejestracje domen powodując większą dostępność do rynku nowych klientów! Na co promocja i redystrybucja środków nawet nieznacznych w porównaniu z dochodami i zyskiem ? Przecież ciemny naród i tak to musi kupić. A to ze niecałe 2-3 % społeczeństwa wie co to jest domena to nie ważne.. ważna jest kasa i tylko kasa .Róbcie tak dalej a wróże wam świetlna przyszłość

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: