Dramatycznie niski wskaźnik odnowień domen .pl

Na konferencji T.R.A.F.F.I.C. w Amsterdamie poprosiłem Andrzeja Bartosiewicza z NASK o statystyki przedłużeń ważności domen .pl zarejestrowanych w zeszłym roku, kiedy rozpoczęła się promocyjna sprzedaż domen .pl w cenie 10 PLN netto (cena dla Partnerów NASK). Muszę pochwalić kierownika Działu Domen NASK za tak szybką reakcję. Dziś pojawiły się statystyki dotyczące odnowień polskich domen.

Do tej pory NASK publikował jedynie sumaryczne statystyki odnowień wszystkich domen w strefie .pl, nie uwzględniając czy domena została zarejestrowana rok temu (i jest to jej pierwsze przedłużenie) czy może dwa, trzy, cztery i więcej lat temu. Ostatnie statystyki pokazały, że wskaźnik odnowień domen .pl rok do roku wyniósł 64,17% (kwiecień 2009).

Ostatnie dane zaprezentowane przez Andrzeja Bartosiewicza dotyczą jednak odnowień domen rejestrowanych od stycznia do kwietnia 2008 i przedstawiają się następująco:

01.2008 = 28,92%

02.2008 = 33,65%

03.2008 = 36,72%

04.2008 = 37,64%

Co oznaczają te statystyki? Tylko co czwarta (w przybliżeniu) domena .pl zarejestrowana w styczniu 2008 została przedłużona w 2009 roku. W kolejnych miesiącach ten współczynnik nieco się poprawił i co trzecia domena została odnowiona po roku od rejestracji. Wyniki te dość dobrze wpisują się w politykę cenową NASK.

Przypominam, że Partnerzy płacą tylko 10 PLN netto za rejestrację .pl, ale już 40 PLN netto za przedłużenie domeny. Po dodaniu marży abonenci domen muszą zapłacić przeciętnie od 50 do nawet 100 PLN netto za kolejny rok użytkowania swojej domeny .pl. Dla porównania nasi zachodni sąsiedzi z Niemiec czy Wielkiej Brytanii płacą tylko około 15-20 PLN netto za tę samą usługę dotyczącą domen .de lub .co.uk. Również za domeny europejskie .eu zapłacimy znacznie mniej – od 20 do 50 PLN (zależnie od oferty rejestratora).

Wysokie ceny przedłużeń sprawiają, że tempo wzrostu ilości polskich domen znacznie spadło. NASK zrewidował już swoje plany ze stycznia tego roku obniżając prognozowaną liczbę domen w strefie .pl do 1,7 miliona na koniec roku 2009. Jest to o 200 tys. domen mniej niż planowano.

Nasuwa się pytanie – czy nie lepiej byłoby obniżyć ceny odnowień domen .pl, co pomogłoby dalej rosnąć rynkowi domen w Polsce? Dlaczego wciąż musimy płacić jedne z najwyższych stawek za domeny w Europie?

Ciekawe byłyby też statystyki odnowień domen .pl IDN (ze znakami diakrytycznymi), dla których cena za przedłużenie jest taka sama jak za rejestrację i wynosi 10 PLN netto. Może gdybyśmy poznali te statystyki okazałoby się, że współczynnik odnowień tych nazw jest znacznie wyższy – byłby to dowód na to, że tańsze domeny są chętniej odnawiane przez ich właścicieli – co zresztą nie jest dla nas przecież zaskoczeniem..

Pełny artykuł dotyczący statystyk odnowień domen w strefie .pl (w wersji angielskiej): http://bartosiewicz.pl/blog.html#blog20090609

DanielDryzek.pl

3 Komentarze »

 1. Tomek said

  Nic dziwnego, jakby odnowienia były jeszcze o 50% tańsze od aktualnych (zbliżając się do cen globalnych domen) to wskaźnik by rósł.

  Na tą chwilę obniżka od 2008 roku zwiększyła nam obroty i sami utrzymujemy więcej domen w stosunku do wcześniejszych lat aczkolwiek nadal osobiście uważam, że są zbyt drogie.

 2. Jasio said

  Ceny odnowien to jedno (fakt ze moglyby byc nizsze), a korelacja z sytuacja na rynku gospodarczym to drugie.
  Styczen byl nacechowany niepewnoscia co do przyszlosci i widac to wyraznie w niskiej liczbie odnowien, potem nastroj zaczal sie poprawiac i tez to widac w liczbie odnowien.
  Ciekawe jak bedzie na jesieni gdzie przewidywane jest poglebienie kryzysu w Niemczech, ciekawe jak to sie odbuje na naszym rynku, i przy okazji na rynku domen.

 3. […] Powyższe dane oznaczają, że tylko 6 na 10 domen .PL jest odnawianych na kolejny rok. Wskaźnik ten wygląda jeszcze gorzej, jeśli sprawdzilibyśmy tylko domeny zarejestrowane przed rokiem. Okazałoby się, że tylko około 4 na 10 domen zarejestrowanych rok wcześniej jest odnawianych. Ta wartość może być jeszcze niższa, niestety NASK przestał publikować te informacje. Sprawdź dane za 2008 rok. […]

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: