Domeny z myślnikiem czy bez

Dzisiaj chciałbym przedstawić mały przykład wartości i popularności domen .pl składających się z dwóch słów w wersji oddzielonej myślnikiem i bez niego. Jako przykład posłużą nam domeny noclegizakopane.pl i noclegi-zakopane.pl.

Powszechnie panuje przekonanie, że domeny składające się z dwóch słów raczej nie powinny zawierać myślnika pomiędzy słowami. A jeśli już tak jest, to taka domena jest mniej warta niż wersja bez myślnika. Przykłady cen sprzedaży takich domen potwierdzają to. Na przykład wśród stu najdrożej sprzedanych domen w roku 2008 tylko jedna zawierała myślnik: n-k.pl. Większość osób zajmujących się inwestowaniem w domeny internetowe również potwierdzi powyższe twierdzenie. Chcę podkreślić, że cały czas mówię o rynku polskim. Inaczej jest np. w Niemczech, gdzie domeny z myślnikami są bardzo popularne i Niemcy chętnie z nich korzystają.

noclegi-zakopane.pl – od 2006 roku pod domeną istniał zaczątek serwisu bazy noclegowej w Zakopanem. Niestety projekt nigdy się nie rozwinął (serwis nie zaczął funkcjonować), a domena w marcu 2010 roku została sprzedana na aukcji domen przechwyconych Dropped.pl za 2600 PLN. Domenę kupił najprawdopodobniej inwestor domenowy.

noclegizakopane.pl – już od 2004 roku pod domeną funkcjonowały różne serwisy oferujące rezerwację noclegów w Zakopanem. Jednak projekty najwyraźniej nie wypaliły, bo domena w 2008 roku trafiła na aukcję domen przechwyconych w serwisie Dropped.pl, gdzie kupiłem ją za 230 PLN. Dzisiaj domenę sprzedałem klientowi końcowemu za kwotę 7000 PLN.

Powyższy przykład pokazuje, że domena bez myślnika osiągnęła lepszą cenę. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w drugim przypadku mieliśmy do czynienia z zakupem domeny przez firmę, która pod domeną chce zbudować serwis, a w pierwszym zakup najprawdopodobniej można traktować jak inwestycję (w tym wypadku ceny zwykle są niższe).

Wynik domeny z myślnikiem moim zdaniem jest bardzo dobry i wskazuje na to, że na takich nazwach też można zarobić. Nie jest to pewnie zasadą, ale dobre słowa kluczowe – nawet w połączeniu z myślnikiem – mogą być w cenie. W zeszłym roku opisywałem podobny przykład sprzedaży domen mieszkania-online.pl i mieszkaniaonline.pl.

Uwaga: powyższy artykuł jest jedynie wyrazem opinii autora i nie opiera się na niezależnym badaniu czy opinii innych osób. Decydując się na inwestowanie pieniędzy w domeny internetowe musisz sam określić w jakie domeny chcesz inwestować. Sam również bierzesz pełną odpowiedzialność za swoje inwestycje.

Daniel Dryzek

6 Komentarzy »

 1. Juliusz said

  Ten ostatni akapit „Uwaga” powiewa nieco notką, jakich pełno jest w serwisach z typami bukmacherskimi.

  • To tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś nie potraktował wpisu na blogu jak.. wpisu na blogu ;)

 2. mirek said

  Czyli sprzedałeś? :) Gratulacje!

 3. obi said

  A jak pod SEO to wygląda? Ścieżki buduje się z myślnikami, może i z domeny z myślnikiem gógiel lepiej wyłuska sobie słowa kluczowe?

 4. Michal said

  A jednak to domena z myślnikiem osiągnęła lepszą cenę na aukcji, a nie wiemy za ile kupił ją klient końcowy.
  A na dziś obie domeny trudno znaleźć w google po wpisaniu frazy noclegi zakopane. Są zrobione ,ale kompletnie martwe i czekają na następnych frajerów.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: