Nie przepłacaj za przedłużenie ważności domen

Zobacz również: Aktualne zestawienie z marca 2022

Ceny utrzymania domen .pl (PLN netto / rok)

Rejestrator           .pl odnowienie      .pl po terminie      AuthInfo w panelu
gnum.pl 39,57 100,00 TAK
kru.pl 40,20 47,99 TAK
seohost.pl 40,20 48,20
vipower.pl 41,00 49,20 TAK
hostinguj.pl 44,64 52,33 TAK
ovh.pl 44,99 44,99 TAK
forpsi.pl 45,00 45,00 TAK
jdm.pl 47,97 56,10 TAK
hitme.pl 47,97 67,97
atthost.pl 58,53 89,00
aftermarket.pl 59,95 69,95 TAK
domeny.tv 69,00 69,00
webd.pl 70,00 70,00
cyberfolks.pl 79,00 79,00
dhosting.pl 79,00 79,00
kylos.pl 79,00 79,00
cba.pl 79,90 99,90
cal.pl 80,00 99,00
dinfo.pl 89,00 97,90
zenbox.pl 89,00 178,00 TAK
LH.pl 90,00 90,00
premium.pl 90,00 140,00 TAK
domena.pl 100,00 100,00
az.pl 120,00 195,00
home.pl 120,00 240,00
nazwa.pl 120,00 240,00

.pl po terminie – koszt odnowienia w ciągu 30 dni od wygaśnięcia domeny
AuthInfo w panelu – kod do transferu domeny dostępny w panelu

Ceny netto w PLN za odnowienia domeny .pl o 1 rok
Źródło danych: cenniki rejestratorów

Gdzie najdrożej i dlaczego tak drogo?

Spośród blisko 2,5 miliona zarejestrowanych domen .pl około milion nazw jest utrzymywana w dwóch firmach: home.pl i nazwa.pl. Jednocześnie to dwóch najdroższych na rynku partnerów NASK. Przedłużenie ważności domeny .pl kosztuje u nich 100 – 120 PLN netto za rok. To 2-3 razy więcej niż można płacić u konkurencji. Dlaczego więc wciąż przepłacamy za utrzymanie domen?

Istotna jest tutaj nieznajomość rynku przez przeciętnego użytkownika Internetu. Liderzy branży domen to również liderzy wydatków na marketing w tym sektorze. Nie sposób przegapić ich wszędobylskich bannerów i linków reklamowych w Google. Reklama się opłaca, ale wysokie budżety reklamowe finansowane są z wysokich marż utrzymania domen w kolejnych latach.

Panuje też przekonanie, że domena jest ściśle powiązana z usługą hostingową (utrzymania strony www), dlatego klienci posiadający serwery wirtualne w home.pl czy nazwa.pl niechętnie przenoszą swoje domeny do konkurencyjnych firm, chociaż wiedzą, że mogliby sporo zaoszczędzić.

Odnowienie domeny .pl po jej wygaśnięciu

Co w przypadku gdy zapomnę o opłaceniu odnowienia domeny w terminie? W takiej sytuacji usługa przestaje działać i domena przechodzi do tzw. kwarantanny. Okres ten trwa 30 dni od wygaśnięcia. W tym czasie domena nie działa, ale cały czas można ją odnowić. Przedłużenie ważności domeny .pl możliwe jest zarówno u rejestratora, gdzie jest obsługiwana, ale również u innego – wystarczy wykonać transfer domeny z jej jednoczesnym odnowieniem.

Od 2010 roku rejestr .pl zaczął naliczać swoim partnerom dodatkową opłatę za odnowienie ważności usługi po jej wygaśnięciu. W przypadku domen .pl jest to 4 PLN netto. Na początku rejestratorzy nie przerzucili dodatkowych opłat na klientów. Jednak po jakimś czasie zauważyli, że może być to świetne źródło dodatkowego zarobku.

Obecnie, zależnie od wybranej firmy, za odnowienie domeny .pl po terminie ważności, u niektórych rejestratorów nic nie dopłacimy. Usługa będzie kosztowała tyle samo co w przypadku terminowej płatności. W innych firmach opłata może wynieść od kilku do kilkudziesięciu PLN netto.

Rekordzistami są nazwa.pl i home.pl, gdzie za odnowienie domeny .pl w ciągu 30 dni od jej wygaśnięcia trzeba zapłacić dodatkowo 120 PLN netto. Łączna opłata za odnowienie domeny .pl wyniesie 120 PLN netto + 120 PLN netto = 240 PLN netto.

Dla porównania – u rejestratora ovh.pl ta sama usługa (przedłużenie ważności domeny .pl w 30-dniowej kwarantannie) kosztuje tylko 44,99 PLN netto. Czyli tyle samo, ile odnowienie domeny u tego rejestratora w terminie (brak dodatkowej opłaty karnej). Podobnie jest w forpsi.pl – cena 45 PLN netto za odnowienie .pl w terminie i w kwarantannie.

Odnowienie domeny po terminie może przytrafić się każdemu. W natłoku spraw łatwo zapomnieć o opłacie. E-mail z przypomnieniem może zaginąć w gąszczu innych wiadomości. Codziennie kilkaset domen .pl jest odnawianych już w okresie kwarantanny. Dobrze więc obsługiwać domeny u takiego rejestratora, gdzie ta usługa również będzie tania.

Jeśli natomiast zawsze opłacasz domeny w terminie to najlepsze dla Ciebie oferty będą miały następujące firmy:

gnum.pl (39,57 PLN i 100,00 PLN po terminie)
kru.pl (40,20 PLN i 47,99 PLN po terminie)
seohost.pl (40,20 PLN i 48,20 PLN po terminie)
vipower.pl (41,00 PLN i 49,20 PLN po terminie)

Podane ceny netto, odnowienie domeny .pl o 1 rok.

Utrzymanie domeny może kosztować mniej

Przenoszenie domeny jest nie jest skomplikowane i jest bezpieczne. Nawet jeśli utrzymujesz swoją stronę w firmie X, a chciałbyś przenieść i płacić za utrzymanie domen w firmie Y, to nie ma to absolutnie wpływu na działanie twojego serwisu. Przy transferze domeny do innego rejestratora nie następuje też przerwa w działaniu, ani żadne inne niedogodności. Jedyna zmiana to niższa faktura za domeny przy opłacie kolejnego roku :) Do transferu domeny będziesz potrzebować tzw. kod AuthInfo (w przypadku domeny .pl).

Co ciekawe – liczba transferów między rejestratorami systematycznie spada. Według statystyk rejestru NASK w 2011 roku wykonano ponad 200 tys. transferów. W 2019 było ich już tylko 137,5 tys., czyli średnio 377 transferów dziennie.

Wpływ na to ma na pewno polityka największych rejestratorów. Do transferu domeny potrzebny jest kod AuthInfo. Żeby go uzyskać trzeba spełnić różne wymagania, które zależne są od konkretnego usługodawcy. Dwóch najpopularniejszych rejestratorów wymaga przesłania skanów lub papierowych wniosków na adresy korespondencyjne firm. Czasem w celu uwierzytelnienia potrzebne są dokumenty firmy bądź skany dowodów osobistych (bez danych wrażliwych). Te procedury mają na celu utrudnić i zniechęcić klientów przed zmianą operatora. Na szczęście coraz więcej firm udostępnia kody AuthInfo domen .pl w panelu administracyjnym, co znacznie ułatwia ich przenoszenie.

Tylko 10 z 26 prezentowanych rejestratorów udostępnia kod AuthInfo w panelu administracyjnym. Zostali oni oznaczeni w tabelce. Pozostali usługodawcy wymagają kontaktu przez e-mail lub zgłoszenie do supportu. Część z firm może też wymagać podpisanych papierowych wniosków (skanów lub oryginałów wysłanych pocztą). Do uwierzytelnienia mogą być też wymagane firmowe dokumenty lub skany dowodów tożsamości.

Może być tanio, ale czy jest bezpiecznie?

Tak. Wszystkie wymienione przeze mnie w tabeli firmy są akredytowanymi partnerami NASK (operatora domen .pl). Dzięki temu masz gwarancję, że twoje domeny są bezpieczne. W przypadku nieprawidłowości w działaniu któregoś z partnerów, NASK może wykonać konieczne kroki do zapewnienia ciągłości działania twoim domenom. W przypadku powtarzających się nieprawidłowości domeny mogą zostać przeniesione do innego rejestratora.

Przy wyborze firmy, która będzie obsługiwała twoje domeny, warto też zwrócić uwagę na dostępność i jakość obsługi klienta (np. jak szybko odpowiada na e-maile, reaguje w przypadku zaistnienia problemu).

Podsumowanie

W zestawieniu porównałem oferty wybranych przeze mnie 26 rejestratorów domen .pl. Ceny są aktualne na dzień 1 czerwca 2020 roku. Rejestr NASK ma ponad dwustu partnerów (z Polski i zagranicy). Lista wszystkich usługodawców dostępna jest na stronie rejestru.

Warto pamiętać, że większość firm oferujących rejestrację i przedłużenie domen oferuje zniżki przy utrzymaniu większej ilości domen. Rabaty mogą być już dostępne dla właścicieli 10-20 domen.

UWAGA! Rejestracja domen w promocji oznacza zazwyczaj, że zanim przeniesiesz domenę do innej firmy, będziesz musiał przedłużyć domenę na warunkach danego rejestratora (czytaj: drogie odnowienie domeny). Lepiej więc dobrze sprawdzić warunki promocji, żeby potem nie być „przywiązanym” do drogiego usługodawcy.

Chcesz podzielić się swoimi uwagami na temat rejestratora? Chcesz kogoś polecić lub odradzić? Podziel się swoim doświadczeniem i wiedzą – niech przyda się innym! Dodaj komentarz!

Na liście zabrakło ciekawej oferty? Poinformuj mnie, uaktualnię porównanie.

Chcesz pomóc innym zaoszczędzić na utrzymaniu domen?
Udostępnij go w sieciach społecznościowych (linki poniżej).

Artykuł był dla Ciebie wartościowy? Polub go! (ikonka gwiazdki poniżej)

Daniel Dryzek

24 Komentarze »

 1. Miłosz said

  Brakuje gnum.pl który jest najtańszym akredytowanym rejestratorem. Odnowienie 39.57 zł netto.

  • Domena gnum.pl utrzymywana jest w serwisie Consulting Service Sp. z o.o., dlatego oferta nie została uwzględniona w porównaniu. Dlaczego główna domena serwisu nie jest utrzymywana u „siebie” tylko u zewnętrznego usługodawcy? Będę wdzięczny za kontakt (dane w zakładce O mnie).

 2. Yelonek said

  Poprawili – kru.pl (40,20 PLN i 100,00 PLN po terminie). W cenniku widzę 47,99 PLN zamiast 100,00 PLN.

 3. Jurek said

  Dlaczego podajesz ceny netto jeżeli płaci sie zawsze brutto, ty tez płacisz zawsze brutto. Polskie prawo nakazuje podawanie cen brutto ale niektórzy jeszcze tego nie zrozumieli a klientom którzy i tak zawsze płaca brutto to nie przeszkadza i lubią mydlenie oczu. Wybiórcza lista, najtaniej nie znaczy najlepiej.

  • DD said

   Dziękuję za komentarz! Masz rację, że najtaniej nie musi oznaczać najlepiej. Oprócz ceny każdy musi porównać oferty rejestratorów i wybrać najlepszą dla siebie. Co do cen netto. 2/3 wszystkich domen .pl jest zarejestrowanych na organizacje, które zainteresowane są właśnie cenami netto. Firmom łatwiej operować na kwotach bez podatku VAT. Ale rozumiem, że dla pozostałych abonentów istotna jest wartość już z doliczonym VATem. Dlatego w zestawieniu jest informacja, że podałem ceny netto. Ma to również zaletę – jeśli zmieni się wartość podatku VAT, to ceny netto pozostaną bez zmian. Ponadto – ceny brutto są mniej „okrągłe” i myślę, że trochę mniej czytelnie wyglądałoby zestawienie. Ciekaw jestem innych opinii, ale myślę, że zdania mogą być podzielone. Po prostu część będzie wolała ceny netto a część brutto. Na tradycyjnej stronie można wprowadzić „przełącznik” i pokazywać obie wartości. To jest prosty wpis na WordPressie i niestety nie jestem w stanie zaproponować takiego rozwiązania.

  • Kajtek said

   Powołując się na prawo warto podać tzw. „podstawę prawną”, aby nie wyjść na… ;)

 4. DD said

  Oferta gnum.pl została dodana do zestawienia.

 5. DD said

  9 czerwca 2020 home.pl podniósł cenę odnowienia domeny .pl do kwoty 120 zł netto / rok. Na razie bez zmian pozostaje dodatkowa opłata reaktywacyjna.

 6. Jan said

  Dzięki za dobry post. Wybierałem właśnie hosting dla swojej strony i ten post bardzo pomógł mi w wyborze. Wybrałem dhosting.pl, bo jest nie tani i niezbyt drogi, jeszcze ma dużo dobrych opinii . Czy Zrobiłem dobry wybór hostingu ? Może ten hosting ma skryte wadę ?

  • DD said

   Jest wielu dobrych usługodawców hostingu. Myślę, że dhosting jest jednym z nich :)

 7. DD said

  Do zestawienia została dodana oferta rejestratora jdm.pl. Wzrosła też cena za reaktywację w home.pl – podobnie jak w nazwa.pl – dodatkowa opłata wynosi 120 PLN netto, razem opłata za odnowienie domeny .pl po wygaśnięciu to teraz 240 PLN netto.

 8. K0RR said

  hostinguj.pl – ceny się nie zgadzają, rejestracja – 13,87 zł, odnowienie – 54,91 zł. Poza tym świetne porównanie, szkoda że nie trafiłem na nie wcześniej, poświęciłem godzinę żeby wyciągnąć podobne wnioski

  • DD said

   W zestawieniu podane są ceny netto odnowień domen .pl. Nie podaję w ogóle cen rejestracji :) Wszystko się zgadza.

 9. WP said

  Interesuje mnie, którzy z najtańszych rejestratorów oferują domyślny, bezpłatny hosting formularza kontaktowego z abonentem, tak jak to ma miejsce w premium.pl czy aftermarket.pl.

  • DD said

   Nie jestem pewien na 100%, ale chyba żaden inny usługodawca nie oferuje domyślnie formularza kontaktowego dla zarejestrowanych domen. Jeśli jest inaczej proszę o korektę w komentarzu.

 10. m said

  Wszyscy twierdzą, że HOME to najgorszy rejestrator. Korzystam prawie 20 lat z usług tej firmy, i widzę, że jest coraz gorzej. Czytają bloga zauważłęm, że HOME pisze,że 120 PLN pobiera od nich nask , za wznowienie domeny i opłtę tą przenoszą na klienta. Czy to prawda?
  Proszę o info pod 2020akademia@gmail.com
  Dziękuję i pozdrawiam

  • DD said

   Rejestratorzy płacą NASK za odnowienie domeny .pl 40 PLN netto za 1 rok. HOME.pl może ustalać dowolną marżę na zasadzie wolności prowadzenia biznesu i kształtowaniu cen. W tym wypadku dolicza swoją marżę 80 PLN netto.

 11. Bartosz said

  Proszę o dodanie hostido.pl do zestawienia

  • DD said

   Dziękuję za uwagę, oferta hostido.pl zostanie dodana w kolejnym zestawieniu.

 12. Koteu said

  Bardzo fajna strona, prośba o aktualizację cen na 2022.

  • DD said

   Dziękuję za komentarz. W tym roku zostanie opracowane nowe, aktualne zestawienie.

 13. Sylwia said

  No właśnie od 10.10 chyba wchodzi podwyżka w NASK, więc wtedy warto będzie zaktualizować.

  • DD said

   Zgadza się, dokładnie od 12 października 2022. Po tym terminie przygotuję nowe, aktualne zestawienie.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: