W jakie domeny NIE warto inwestować?

Nowe osoby chcące inwestować w domeny internetowe często zaczynają od rejestrowania domen z nazwami firm czy produktów, które już istnieją. Myślą, że jest to najszybsza droga do bogactwa i sukcesu na rynku wtórnym domen. Jeszcze inni rejestrują domeny w egzotycznych rozszerzenia. Nie tędy droga!


Poniżej zamieszczam kilka wskazówek jakich domen NIE warto rejestrować w celach inwestycyjnych:

1. Domeny z nazwami znanych firm, produktów, marek. Naprawdę nie warto. A jeśli już się zdarzy taki przypadek (wiele domen rejestrowanych jest przez domainerów niejako automatycznie), to w przypadku sytuacji spornej najlepiej taką domenę oddać. Kłopot z głowy dla obu stron. Po co dawać zarabiać prawnikom..?

2. Domeny z egzotycznymi rozszerzeniami. Np. .cc, .tk, .biz.pl, ale również .com.pl, .net.pl. Początkującym na wtórnym rynku domen polecam skupienie się na domenie .pl, ewentualnie .eu lub .com w ostateczności. To trzy najpopularniejsze rozszerzenia domen w naszym kraju. Spośród nich domena .pl jest niekwestionowanym liderem i na początku najlepiej skupić się na niej. Zaoszczędzicie w ten sposób pieniądze i nerwy.

3. Domeny z rynku pierwotnego, czyli dostępne do rejestracji (wolne). Jeśli domena jest wolna to z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że musi być niewiele warta. Mimo to codziennie rejestrowane są setki domen .pl, które nie przedstawiają żadnej wartości. Większość z tych domen po roku nie jest przedłużana. Wynika to pewnie po części z faktu, że zarejestrować domenę .pl można za 10 zł (w promocji nawet za darmo), ale przedłużenie już kosztuje od 40 do 100 zł netto. Rada – kupuj domeny na rynku wtórnym. Gdzie? Serwisy przechwytujące domeny (Dropped.pl, PPD.pl, ParkDomen.pl), giełdy lub aukcje domen, aukcje na żywo (meetdomainers.eu), fora internetowe (di.pl), bezpośrednio od innych domainerów. Zapłacisz więcej, ale też „towar” będzie lepszej jakości.

4. Domeny na rynkach zagranicznych, których nie znasz. Europa jest trudnym rynkiem dla Amerykanów, jeśli chodzi o domeny internetowe. W ogóle Europa jest trudnym rynkiem – nie tylko dla Amerykanów i nie tylko w branży domen. Dlaczego? Bo występuje tu mnóstwo odmiennych języków, kultur i zwyczajów, które trzeba najpierw poznać, żeby móc prowadzić biznes w jednym z krajów europejskich. Słyszałeś, że rynek niemiecki (.de) czy holenderski (.nl) są duże i zdecydowałeś się kupować domeny na tych właśnie rynkach? Świetnie – ale najpierw naucz się języków (jeśli jeszcze ich nie znasz), poznaj kulturę i zwyczaje społeczeństw, które tam mieszkają, przeanalizuj historię dotychczasowych sprzedaży.. i możesz zaczynać. Rada – zacznij od inwestowania w domeny .pl. Jest naprawdę jeszcze dużo do zrobienia na tym rynku, a wyceny domen są wciąż stosunkowo dużo niższe niż na innych, bardziej rozwiniętych rynkach.

5. Domeny, które ładnie wyglądają, ale nie mają komercyjnego zastosowania. Zaczynając swoją przygodę z inwestowaniem w domeny łatwo dać się „uwieść” domenom, które na pierwszy rzut oka mogą ładnie wyglądać. Czasami taka domena może być dobrą inwestycją, ale w kategorii „ładne” łatwo pomylić domenę dobrą z mierną. Rada – inwestuj w domeny, pod którymi mogą powstać komercyjne projekty i które mogą zarobić. Pomyśl – czy pod domeną, którą chcesz kupić / zarejestrować ktoś chciałby postawić jakiś serwis, który mógłby przynieść właścicielowi pieniądze? NIE? Daruj sobie tę domenę.

Listę można by wydłużyć o jeszcze przynajmniej kilka punktów, ale te wydały mi się najważniejsze. Pamiętajcie też, żeby nie traktować wymienionych przeze mnie punktów jak zakazów. To tylko drogowskazy i znaki ostrzegawcze, które mają Was uchronić przed niepotrzebną utratą pieniędzy. Nic też nie zastąpi nauki na błędach, więc nie bójcie się ich popełniać.. z umiarem ;)

A może Wy podzielicie się radami w komentarzach jakich domen nie warto kupować?

Ciekaw jestem Waszych opinii!

Daniel Dryzek

136 Komentarzy »

  1. Z pierwszym punktem trudno się nie zgodzić.
    Punkt drugi: Z niepokojem zauważyłem, że jeszcze spora grupa osób/firm jako wartościowe uznaje rozszerzenia .com.pl
    Osobiście podoba mi się rozszerzenie .cc – idealne dla branży call center. Chociaż nie sądzę aby przebiło się do świadomości potencjalnych zainteresowanych.
    Punkt trzeci: miałem chyba dwie rejestracje, które w krótkim czasie zakończyły się transakcją za kilka k. Obecnie bardzo trudno o takie rejestracje, które w krótkim czasie przyniosą zyski.
    Punkt czwarty – zgoda.
    Punkt piąty – zgoda.

  2. Nitro said

    Czemu promujsze domeny .eu ktore wedlug wielu nie maja podstaw bytu i nie nawet generyczne nazwy domen .eu nie maja odzwzorowania jakiegokolwiek wzgledem domen .pl

    To ze robisz otoczke wokol swojej osoby jest OK ale nie mow czegos co nie jest potwierdzone czy przez wartosc sprzedazy domen .eu do domen np .com.pl
    Wiec fajnie by bylo gdybys jako „znawca” (jakich nas jest wielu) podreslal iz to co mowisz to Twoje osobiste zdanie, a nie mowil ogolnie o Domainerach, bo totalnie mam inny punkt widzenia niz ty a sprzedalem ok 150 domen w ostatnich 2 latach (z czego wiekszosc to .pl a 30% .com.pl – .eu 5 szt)

    Jesli mowisz ze .com.pl sa bezwartosciowe, albo malo wartosciowe to sprzedaj sprzedaj mi di.com.pl mbank.com.pl bank.com.pl albo pare innych dobrych keywordow (zeby nie bylo ze powiesz ze duze firmy moga promowac nazwy jakie chca).

    Jestemy wszyscy nastawieni na sprzedaz ale nie jest ladne to ze wypowiadasz sie w czyims imieniu i wydaje Ci sie ze wiesz najlepiej.

    Branding twojej osoby jest twoja sprawa, ale nie jestes na pewno reprezentantem moich czy kogos innych interesow i nie psuj opini na temat innych domen.

    pozdr

    • Oczywiście masz 100% rację. Mówię zawsze tylko za siebie. Każdy powinien sam decydować w co chce inwestować i co ma wartość. Czasami zapominam o tym dopisać, ale ZAWSZE piszę swoje subiektywne zdanie. Oczywiście nikt nie musi się ze mną zgadzać i każdy sam musi podejmować decyzje.

  3. Relab said

    Jak sam tytuł mówi – „Okiem inwestora domenowego” a nie oczami inwestorów lub wytyczne, które każdy ma przestrzegać. Nie rozumiem twojego bulwersu Nitro. Masz rozum to go użyjesz i sam ocenisz co dla Ciebie jest OK a co nie a jak nie to nie krytykuj czyjejś informacji tylko skorzystaj lub przejdź obok.

  4. net.pl said

    https://www.aftermarket.pl/bid.php?id=610386

    rzeczywiscie nie warto inwestowac w net.pl :):)

    pozdrawiam

    • Osoby nowe w branży powinny bardzo uważać w przypadku domen funkcjonalnych. Nie jest tajemnicą, że od pewnego czasu kupuję domeny .net.pl czy .com.pl, jednak nie poleciłbym tego rodzaju inwestycji nikomu, kto nie ma doświadczenia. Na własną odpowiedzialność każdy może oczywiście kupować co tylko chce.

  5. piranha said

    poker.com.pl szczególnie mało atrakcyjna się okazała :)

    • poker.pl byłaby pewnie „tylko” 50x droższa… ;)

      • KKK said

        Poker.com.pl okazała się mało atrakcyjna, jeśli weźmie się pod uwagę cenę jej ZAKUPU i cenę jej późniejszej SPRZEDAŻY

  6. […] tekst postu najduje się pod adresem, który znajdziesz klikając TUTAJ. Domaining, Milionerzy online, Zarabianie online domeny, inwestycje w domeny, jak inwestować w […]

  7. Witam,

    Bardzo dobry post. Podobnie jak przedmówcy, nie do końca zgadodzę się z punktem 3. Na rynku ciągle istnieją atrakcyjne, wolne domeny, które można sprzedać za przyzwoite pieniądze.
    Nawet jeśli sprzedajemy domeny z rynku pierwotnego z niewielkim zyskiem, to zwykle – procentowo – są stopy zwrotu niespotykane w innych miejscach.
    Z resztą podpunktów jak najbardziej się zgadzam.

    Pozdrawiam,
    Marcin Wojciech.

  8. Juliusz said

    Mam pytanie odnośnie domen funkcjonalnych. Czy uważasz, że za 10 lat te domeny przestaną funkcjonować? Przeczytałem kiedyś, że net.pl generalnie wygrywa z info.pl oprócz fraz pasujących do tematyki „informacyjnych” Czy to prawda i jeśli tak, to dlaczego?

    • Za 10 lat w ogóle domeny mogą przestać funkcjonować ;) 10 lat to bardzo dużo w tak dynamicznie rozwijającym się świecie jakim jest Internet. Nikt nie jest w stanie przewidzieć co będzie za 10 lat.

      Osobiście również uważam, że z dwojga złego lepsze są domeny .net.pl, a .info.pl pasują tylko do bardzo wąskiej grupy słów kluczowych, która z .info.pl mają sens.

  9. morss said

    Witam
    Co sądzisz o domenach z końcówką .co?
    Pozdrawiam

    • Osobiście uważam, że to strata czasu i pieniędzy.

      • morss said

        Może jdnak nie
        „Kilka dni temu adres o.co został kupiony za 350 tys. USD, a e.co za ponad 80 tys. USD.”

        Żródło Bankier.pl

      • kkrycha said

        Zwłasza domeny kto.co, po.co, komu.co, kogo.co, noto.co, powiedz.co, piece.co zero wartosci, dzieki za takie rady.

  10. witam,

    a co sadzicie o domenach .biz?

    kupilem wczoraj 2 domenki

    http://www.kolumbia.co oraz http://www.kolumbia.biz

    biz wydaje mi sie atrakcyjniejsza z uwagi na cene utrzymania ;-}

    czy taki zakup mial sens?

  11. witam,

    kupilem pare domen i nagle zorientowalem sie ze sa one porejestrowane u paru roznych rejestratorow polskich i zagranicznych
    na paru mam serwisy gdzie sprzedaje linki w stopce

    reszta albo spi niezaparkowan nigdzie albo z prostymi darmowymi cmsami

    niestety widze, ze przestaje sie w tym wszystkim orientowac
    mysle ze bardzo latwo bede mogl przeoczyc odnowienie domeny czy oplaty za linki (co sie juz zdarzylo zreszta)

    czy istnieje jakies fajne calosciowe narzedzie albo chociaz arkusz excela z makrami dostepny w necie do zarzania portfolio:
    odnowienia (szeregowanie, przypomnienia pop-up)
    rejestratorzy
    linki pozycjonujace
    reklamy
    parkingi
    monitoring ofert itd

    • aha

      i zapomniałem dodać, że szkoda,że nie przeczytałem tego artykułu 3 miesiace temu
      bym miał trochę grubszy portfel…

    • Dobrze jest utrzymywać domeny w maksymalnie 2-3 firmach. Inaczej ciężko będzie zapanować nad dużym portfolio domen.

  12. jedyna pociecha to taka, ze ucze sie szybko

    juz wiem, ze zakup zarowno http://www.kolumbia.biz, http://www.kolumbia.co i http://www.colombia.com.pl nie mialy sensu

    zwlaszcza drogiej w zakupie i odnawianiu domeny .co

    popatrzalem na sprzedaze i mooje zdanie teraz potwierdza artykul

    inwestowac – najpierw w domeny pl potem w com

    w eu bym sie nie wbijal – lepiej juz w co.uk albo de

  13. css3.pl said

    Czy warto inwestować w domeny ccTLD, które razem z polskim wyrazem tworzą tak zwaną perfect domain name? Czy to ma szansę się przyjąć na Polskim rynku?

  14. woj24 said

    witam serdecznie
    Co sądzisz o domenach .org ?Ostatnio sprzedałem jedną za 250zł,ale waham się czy w nie inwestować.

    • Jeśli już to raczej tylko z angielskimi słowami. Nie wszystko pasuje z .org, ale to rozszerzenie ostatnio zaczęło zyskiwać na popularności. Z polskimi słowami + .org dałbym sobie jednak spokój.

  15. woj24 said

    Czy domeny trzyliterowe z y są naprawdę bez większej wartości?

  16. Nie zgodzę się z punktem unikania wolnych domen. Jako początkujący przedsiębiorca mam prawo minimalizować koszty, to jedno. Po drugie, już istniejąca nazwa domeny ogranicza wybór mojej nazwy – obojętnie w jakim języku. I to, że została sprzedana, nie osnacza, że nazwa domeny nie będzie kiedys powodem sporu z jakąś firmą, która używała tej domeny… a właściwie tego, co na niej było. Jeżeli ktoś sprzeda domenę, ale nazwę firmy nadal ma podobną, albo produkty, może dojść do sporu.

    Inny przykład. Jeżeli firma, która sprzedała domene, jest bankrutem, albo pozbyła się domeny w nieuczciwy sposób, jest wokół niej niezdrowa atmosfera, to jaka jest reputacja tej domeny? Jeszcze gorsza niż takiej, która ma słabą wartość ze względu na SEO. To drugie zawsze łatwiej można poprawić, wstawiajac subdomenę z czyms bardziej wartościowym czy wykorzystującv stronę do innych celów niż główna firmowa. Nieraz domeny kupuje się tylko po to, by postawić na niej autoresponder, a nie promować produkt, czy firmę.Swoją drogą, to, że domena jest wolna, nic nie mówi – może być w ogóle nie istniejącą dotąd, lub właśnie – wolną, bezwartościową tandetą. To dwie różne rzeczy. Ale nawet odsprzedana domena może być tandetą.

    Ja osobiśćie wolę „czyste konto”, zamiast bawić sie w sprawdzanie, kto był właścicielem domeny kiedyś, oceniając jej wartość na podstawie reputacji, a nie tylko samej atrakcyjnej nazwy – czyli kupując domenę na wtórnym rynku. To, czym często – i za wysokie ceny się handluje, częśto jest skandaliczne, niekoniecznie całkiem fair i nie zawsze pasuje do wizji danej firmy, a sama wartość domeny nie wynika z jej wartości, ale poziomu spekulacji i emocji, wywołanych przez zagrywki marketingowe sprzedwaców. Poza tym, jeżeli to ja kreuję nazwę, przeprowadzam badania przed wyborem domeny, by była funkcjonalna i nie naruszała niczyich praw.

    Pozdrawiam.

    • To, czym często – i za wysokie ceny się handluje, częśto jest skandaliczne, niekoniecznie całkiem fair i nie zawsze pasuje do wizji danej firmy, a sama wartość domeny nie wynika z jej wartości, ale poziomu spekulacji i emocji, wywołanych przez zagrywki marketingowe sprzedwaców.
      ————————–
      Rozumiem Twoją wypowiedź jako akt agresji i wywałszczenie posiadacza grubego portfela z jego zawartości. Przecież w efekcie to kupujący decyduje się na zapłatę konkretnej kwoty. Nikt do tego go nie zmusza.
      Marketing? Wiadomo, że jest stosowany ale każdy ma swój rozum i zawartością czaszki powinien się umieć posługiwać – zwłaszcza w biznesie.

    • Jesteś marzycielem – od kiedy to bankrut porzuca domenę? Syndyk sprzeda domenę za grubą kapuchę jeżeli jest tego warta, no chyba, że to dno i kojarzy się tylko z upadłym biznesem lub przekrętem to wtedy taką domenę możesz znaleźć w rowie, ale przedtem jest ona i tak wystawiana na aukcję jak wszystko od bankruta.

  17. Witam
    Moim zdaniem Twoje wskazówki są tylko częściowo trafne. Z biegiem czasu rozszerzenia domen nie beda miec zadnego znaczenia – to po pierwsze. Po drugie jesli się przyjrzec biznesowi domenowemu to sie okazuje ze to jest tak naprawde naciaganie klientow, powstaja co chwile nowe rozszerzenia , i co firma ma je wszystkie kupowac ?? Teraz wezmy wskazowke w ktorej piszesz :”Rada – inwestuj w domeny, pod którymi mogą powstać komercyjne projekty i które mogą zarobić.” Tu się chyba mylisz, bo w dzisiejszym swiecie biznesowym kazdy kto pracuje nad nazwa pierwsze co robi sprawdza czy nazwa jest wolna ;) po co placic komus kupe pieniedzy po to zeby miec nazwe domeny – zwlaszcza ze zawsze mozna utworzyc jakas alternatywna nazwe ;) prawdopodobienstwo ze trafisz w nazwe ktora bedzie w przyszlosi uzyta do super biznesu jest jak 1:1000 (oczywiscie duzo zalezy on pomyslu… ) Reasumując nazwa to nic takiego wielkiego- poza wyjatkami jak np sex.com itp Wezmy moją firme KLIMAPOLAND , wymyslilem taka nazwe firmy bo byla wolna domena, gdyby byla zajeta firma nazywalaby sie inaczej. Nie zamierzam tez wykupowac innych rozszerzen bo zawsze moge sie poskarzyc komu trzeba ;) Kupilem tez domeny klimatyzacja.tel oraz klimatyzacje.tel ale chyba to byl niewypal :D

    • Moim zdaniem jeśli serwis / firma ma potencjał zostać drugim Google, Facebookiem czy Naszą Klasą, to nie ma znaczenia jaką domenę wybierze. Dla mniejszych projektów czy firm, które prowadzą po prostu tzw. small business, dobra domena generyczna może być znaczącą pomocą w prowadzeniu biznesu i poważną przewagą konkurencyjną. Procentowo w Internecie jest jakieś 99% małych firm i 1% dużych firm. Na Twoim przykładzie – gdybyś miał teraz domenę klimatyzacja.pl / klimatyzacje.pl – myślę, że znacznie pomogłoby Ci to w zdobywaniu nowych klientów i w rozwoju firmy. Oczywiście masz prawo nie zgadzać się ze mną!

      • no właśnie nie za bardzo moge się zgodzic, ponieważ jak wiesz jest dziesiatki jesli nei setki firm , ktore za pieniadze jakie musialbym wydac na zakup domeny (przykladu podales powyzej) moglyby wypozycjonowac moja strone pod haslem w google klimatyzacja kraków w taki sposób że długo byłbym w rankingu na pierwszym miejscu. Tyle tylko , że to mi niepotrzebne. Zgodze się natomiast , że domena z taka nazwa napewno pomoglaby w biznesie, co do tego nie mam watpliwosci! Problem w tym , ze nie ma juz wolnych domen o tak atrakcyjnych nazwach. Swoją droga sa sam robisz niezla robote ;) wciagając nas w takie dyskusje odnosisz z tego korzysc :) – serwis zyje! to zacheca kolejnych ludzi do zatrzymania sie na chwile i przyjrzeniu sie o czym tu mowia. Ja Twoja strone znalazlem jednak calkiem przypadkiem, przyprowadzila mnie tu ciekawosc bowiem chcialem wiedziec co kryje sie pod serwisem domeniarz.pl , no i jestem :)

      • Ha! Czyli trafiłeś tutaj dzięki domenie generycznej, a więc to działa :) Swoją drogą na pierwszym miejscu w Google na słowo „klimatyzacja” jest właśnie domena klimatyzacja.pl – to jeden z przykładów, że domeny generyczne lepiej się pozycjonuje. Na tyle setek (tysięcy?) firm zajmujących się tym biznesem to właśnie klimatyzacja.pl jest na pierwszym miejscu. Przypadek? :) Wydatek na dobrą domenę może być znaczny, ale jeśli rozłożymy go na lata, w których domena przynosi dodatkowy ruch i klientów – może się okazać, że inwestycja wcale nie była tak kosztowna.
        Korzystając z okazji – życzę radosnych i rodzinnych Świąt!

  18. Kurcze nie do konca :D zauważ , że domena klimatyzacja pl jest bardzo rozbudowanym serwisem!! Ide o zaklad ze domena zginela by w stosie niewidocznych domen gdyby pod jej zawartoscia byl tylko kontakt do osoby chcacej ja sprzedac. Jeszcze raz podkreslam , ze nie probuje powiedziec , ze posiadanie takiej nazwy nie pomogloby w moim biznesie, to nie to. Probuje tylko owiedziec , ze nazwa domeny w dzisiejszych realiach jest tylko jednym z parametrow wplywajacych na ranking strony w google. Fakt , ze w tego typu domenach jak klimatyzacja wielu ludzi wpisuje je w przegladarki z czystej ciekawosci – ktos kto naprawdę szuka firmy dla siebie wpisze tak jak to jest w moim przypadku klimatyzacja kraków no i tu jest kwesta tylko dobrego pozycjonowania :)

    Bylbym wdzieczny o Twoja opinie na temat domen z rozszerzeniem .TEL myslisz ze w moim przypadku oplaca sie przedluzac obydwie domeny tzn klimatyzacje.tel oraz klimatyzacja.tel ? NIe jest to co prawda duzy wydatek ale wychodze z zalozenia , ze zamiast wyrzucac pieniadze w bloto lepiej je oddac na dom dziecka albo inny szlachetny cel

    Poczytalem troche na Twoj temat w internecie… gratuluje sukcesu!! :)
    Wesolych Swiat BN i Szczesliwego Nowego Roku
    jacek

    • Oczywiście masz rację, że sama domen klimatyzacja.pl bez żadnej zawartości nie miałaby szans na pierwsze miejsce w Google. Dobra domena pomaga tylko dobrej zawartości.

      Co do domen .tel – jeśli masz dwie domeny związane z własną działalnością i płacisz za nie do 100 PLN od sztuki, to zatrzymaj je. Wydatek nie jest wielki, a słowa kluczowe naprawdę dobre. Takie wykorzystanie jak teraz jest OK. Zawsze możesz podać komuś taki adres zamiast telefonu. Sam mam domenę dryzek.tel. Na pewno jednak nie doradzał bym nikomu zakupu tego rozszerzenia w celach inwestycyjnych.

  19. geotermia said

    Witaj Daniel
    A na ile wyceniasz domene http://geotermalne.com ? Bazując na tym co wczesniej napisałes, polskie nazwy z koncowka .com nie są zbyt wiele warte. Dodam , ze nie jestem inwestorem domenowym aczkolwiek zajęcie ciekawe. Mam też domene http://YellowAirCab.com której nie sprzedam za nic! Bo mam wobec niej plany ;-) poza tym jej wartość jest pewnie znikoma jeśli nie żadna..

    Pozdrowienia
    „Lamer”

    • Witaj! Szczerze powiedziawszy sam nie zarejestrowałbym tej domeny, ale dla kogoś z branży ta nazwa może mieć jakąś wartość. Jako inwestycja bym jej nie polecił, ale widzę, że pod domeną jest już postawiony serwis, więc to zupełnie inna kwestia.

      • geotermia said

        Zapytałem nie bez powodu. Dostalem juz klika ofert odkupienia domeny – najniższa oferta była na kwotę 1200 zł, a najwyżasza 3000 tys. stąd pytanie. Za takie pieniądze nie zamierzam tracic czasu na formalności. Jak wspomnialem Serwis jest na razie skromny ale będzie rozwijany wkrótce przez grupę zapaleńców. Myśle, że za kilkanaście lat takie domeny jak ta będą na wagę złota! – to moje zdanie. Chyba że się coś niespodziewanego wydarzy z domenami, choć trudno to sobie wyobrazic ;) Ale jak wiesz nazw nie przybywa ..

        Pozdrawiam
        Lamer

  20. Witaj,
    Mam pytanie dotyczące blogspot.com. W wolnej chwili zakladam tam „blogi” dotyczące działalności mojej firmy. Czy myślisz , że tworzenie takich blogów np http://klimatyzacja-pl.blogspot.com/ pomaga w jakiś sposób w pozycjonowaniu mojej strony firmowej? Jak zauważyłeś w nazwie jest klimatyzacja-pl , zauważyłem że google czasem w wynikach wyświetla podobne frazy do frazy oryginalnej. Co sądzisz o tym? Po cichu mam też takie podejrzenia , że google zainwestuje w ten system „blogowania” bo to generuje pieniądze – blogi są coraz bardziej popularne. Ktoś powie co w tym takiego nadzwyczajnego , jednak w moim przekonaniu blog z google ma większą wartość także wartość praktyczną! Praktycznie zero limitów na transfer i pojemność bloga :) ! – chyba że o czymś nie wiem Wiec będą zyskiwać na popularności .. Bedę wdzieczny też za opinie innych użytkowników, dziękuję i pozdrawiam
    „lamer”

    • Rafał said

      Przemyślane zakładanie blogów jak najbardziej ma sens i może Ci pomóc w pozycjonowaniu ale..pierwszą rzeczą na jaką zwróciłbym uwagę to dopracowanie strony firmowej, gdzie teraz masz duży bałagan np. w sekcji Newsflash :)
      Pozdrawiam,

    • Arek said

      Pamiętam szał na domeny z euro2012, byle miało 2012 w nazwie to cena min 10 tys

  21. rafal said

    A co myślicie o domenie http://www.forsant.pl lub http://www.szybcior.pl
    w jakim biznesie by to się przyjęło albo do czego je wykorzystać, czy może dać sobie spokój z tymi domenami.

    • Ja bym ich nie rejestrował, a już na pewno nie przedłużał ;) Ale to nie wyklucza, że komuś mogą się spodobać..

  22. Andrzej said

    Witam szanowne grono osób wypowiadających się na tym forum.
    Mam pytanka:
    1.Co można ciekawego zrobić z domeną http://www.pz.pl . Sprzedać, postawić jakiś serwis, jeżeli tak to jaki czy może wydzierżawić ?
    2.Jakie według was są najatrakcyjniejsze aukcje lub miejsca dobrej (uzyskanie wysokiej ceny) sprzedaży dla domen z rozszerzeniem „pl” ?
    Dziękuję za odpowiedzi :)
    Pozdrawiam Andrzej

    • Jeśli nie masz pomysłu na zagospodarowanie, to w przypadku domen dwuliterowych lepiej po prostu czekać na klienta.

      Co do miejsc, gdzie można sprzedać domeny – polecam giełdę domen AfterMarket.pl, możesz też skorzystać z usług brokerdomen.pl (serwis prowadzony przeze mnie). W październiku odbędzie się też aukcja domen na żywo MeetDomainers w Warszawie. Co roku ta aukcja przyciąga największych inwestorów domenowych z Polski, a także z zagranicy.

  23. Witam,
    chciałbym wiedzieć jakim cudem duża firma SUPERFIRMA może ode mnie żądać oddania domeny, którą zarejestrowałem legalnie w NASK o nazwie SUPERFIRMA.pl.

    • sss said

      znaki towarowe, czyli prawa ochronne

      • tomek said

        To co jak ja mam na nazwisko tak samo jak nazwa jednej firmy polskiej i jej produktów TO POWINNI ODDAĆ MI DOMENĘ BO ICH DOMENA TO DOSŁOWNIE MOJE NAZWISKO???
        przecież ja pierwszy miałem takie nazwisko niż oni firmę?

        BEZ SENSU!!!!! W POLSCE TO JEST CWANIACTWO I JUŻ!!! Lepiej wydębić od kogoś domenę w sądzie BO JEST ZA DARMO ,niż zapłacić jakąś rozsądną kwotę

  24. Jack said

    Hej
    Co myślicie o trendzie związanym z cloud computing ? Pojecie staje się coraz bardziej modne i prawdę mówiąc coraz częściej można się spotkać z hasłami nawet dla tych usług , które już od dawna podchodziły pod cloud computing. W internecie aż roi się od różnego rodzaju kombinacji nazw domen utworzonych na podstawie słowa „cloud” jak np funnycloud, bigcloud, blackcloud , itcloud, crazycloud unclecloud i setki innych. Z jednej strony wydaje sie , że kiedy kryzys sie zakończy zainteresowanie domenami tego typu powinno wzrosnąć z drugiej strony szansa że akurat moj pomysł przypadnie klientom do gustu jest mała. Co o tym myslicie ? I jeszcze pytanie, czy jesli już się zdecyduję na zakup strony czy uważacie , że warto poświęcać czas aby wzbogacic serwis a jakies tresci ? Jeśli tak to czy zwykły serwis z artykułami czy może np forum , blog, etc ?

    Pozdrawiam
    J

  25. bartek said

    Witam,

    Znacie jakiś serwis (poza alledrogo.pl) gdzie można wystawić domeny .pro?
    mam jedną, myślę, że ciekawą, domenę – poczta.pro

    Niestety ani aftermarket ani premium.pl nie obsługują domen .pro;(

    Pozdr

  26. Nowicjusz said

    Witam jestem nowy w biznesie, czytam, uczę się i coś tam próbuje. Mam jakieś tam pomysły związane z nowymi technologiami na nazwę strony np. blu-raydisc.pl, hdtechnology.pl. ultrahd.com.pl Wszystko związane jest z przemysłem filmowym w którym pracuje. Jest np dobraksiązka24.pl która poszła za kilka tyś ostatnio to ja założyłem dobryfilm24.pl Co myślicie o tych pomysłach. Pierwsze 3 adresy to byłaby inwestycja długoterminowa nawet 2-4 lata. Czy w inwestycjach długoterminowych warto np zaparkować domenę, wykupić jakiś podstawowy hosting i zrobić jakieś reklamy w celach zarobkowych?

  27. Maciej said

    Siemka mam pytanko , jak wam się wydaje ile można wyciągnąć z tych domen ? http://www.eurobanking.pl oraz http://www.kredytbank.eu kupiłem je ostatnio i pojawiła sie niepewność , gdyz obie domenki dobrze będą sie podłanczały pod hasla EUROBANK i KREDYTBANK oraz sam BANK.Mniejsza z tym , poprostu jak każdy chciał bym z nich wycisnąć jak najwięcej wiadomo , może wysłaś je na meetdomainers ?

  28. art said

    No właśnie, a jak odnosicie się do rejestrowania domen typu biz, co, eu ? Zastanawiałem się nad zakupem kilkunastu domen tego rodzaju na odsprzedaż na naszym lokalnym rynku. Czy tego typu projekty mają szansę na jakiekolwiek powodzenie?

    • Te domeny są zdecydowanie mniej popularne w Polsce niż domeny .pl. Jeśli chodzi o .biz czy .co, to dałbym sobie z nimi spokój. Chyba, że to domeny typu kredyty.biz, wakacje.co itp, czyli najlepsze słowa kluczowe. Ich nabycie jednak nie będzie łatwe. W przypadku domen .eu skupiłbym się również tylko na tych lepszych keywordach. Wtedy może uda się zarobić na odsprzedaży.

  29. Grzegorz O. said

    Witam. Mam kilka pytań jako do znawcy rynku:
    1. Warto rejestrować domeny:
    a) „czasownikowe” (np.budujemy.pl)
    b) generyczne np. w liczbie mnogiej (np.policjanci)
    c) w formie np. „dobrezakupy.pl”
    d) polskie nazwy z końcówkami .com i .eu (np.krupówki.eu)?

    2. Są jakieś zależności między cenami domen .eu/com i pl na rynku wtórnym?

    3. Co poradzisz w takim przypadku. Powiedzmy, że zarejestruję wolną domenę .pl ale bez rozszerzeń .eu i .com. To czy w takim wypadku pieniądze wydane na domeny „obce” są wywalone w błoto (czy warto w nie inwestować)?

    4. Czy można prosić odpowiedź na email? Proszę:)
    Pozdrawiam i życzę Wesołych i Radosnych Świąt:)

    • 1. a) To zależy. Z reguły nie warto, chociaż zapewne znalazłoby się jakieś wyjątki…
      1. b) Generyczne domeny zawsze warto kupować! Liczba mnoga jest często lepsza od pojedynczej.
      1. c) Czemu nie. Przymiotnik „dobre” pasuje do wielu rzeczowników i tak skonstruowane domeny czasami są… dobre. Choć nie jest to zasada i nie każda domena z „dobre” będzie dobra.
      1. d) Co do zasady .com i .eu są gorsze niż .pl, ale któż z nas nie chciałby mieć domeny wakacje.com czy kredyty.eu?
      2. Tak – .com i .eu z polskimi słowami zawsze będą sporo tańsze od odpowiedników w .pl.
      3. Jeśli .pl była wolna, to nie ma sensu kupować do kompletu .com .eu.
      4. Poszła kopia na email :)

  30. Szukałem informacji o domenach org i biz. Chodzi o firmę montującą szafy. Jakbyście mieli wybór to którą byście wybrali org czy biz?

  31. Dużo wartościowych informacji. Pozdrawiamy.:))

  32. Piotr said

    Jestem totalnie zielony w tym biznesie, interesuję sie tym od… wczoraj :) Zarejestrowałem domenę ipko.eu (pod .pl i com.pl stoją serwisy online dużego polskiego banku), byłem zdziwiony, że była wolna. Ale może dlatego była wolna, że jest małowartościowa, nawet dla tego banku? Co byście doradzali, wystawić to na jakąś aukcję, skontaktować się z firmą czy też może dać sobie na wstrzymanie jakiś czas?

    • Patrz punkt pierwszy mojego wpisu „W jakie domeny NIE warto inwestować”!

    • TheArt said

      Zadziwia mnie jacy niektórzy potrafią być naiwni.

  33. Tomasz said

    A co sądzicie o domenie tabletofon.pl gdzieś wyczytałem ze Samsung wprowadza coś takiego na rynek. Albo o citlik.edu skrót od Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych, budują coś takiego w Warszawie

  34. edek said

    A co sadzicie o domenie polityk.info oraz fastpol.pl znajomy ma do sprzedania. Warto?

  35. poonton said

    Witam,

    Mam pytanie, bardzo prosiłbym jednak o szczerą i uczciwą odpowiedź. Mianowicie chciałbym się dowiedzieć, gdzie najlepiej (czyt. najtaniej, najbezpieczniej i najczytelniej pod względem formalnym) rejestrować domeny, prowadzić sklep internetowy? Mam na myśli portale typu nazwa.pl; home.pl itp.

    Pozdrawiam

    • Mogę Panu polecić jedynie rejestratorów domen. Nie jestem w stanie wskazać konkretnych firm hostingowych, które udostępnią Panu również miejsce na stronę czy uruchomią sklep internetowy – tutaj jest bardzo duży wybór, a ze względu na bardzo różne preferencje i potrzeby – nie ma jednego idealnego usługodawcy. Z rejestratorów mogę natomiast szczerze polecić dwie firmy: Aftermarket.pl i premium.pl – mają podobne niskie ceny i funkcjonalność paneli oraz poziom bezpieczeństwa.

  36. Jacek said

    Z Aftermarket.pl są problemy z wpłatą / wypłatą pieniędzy (przynajmniej ja je miałem). Polecam Premium.pl -> chyba najlepsze ceny i aplikacja jest naprawdę user friendly.
    Panie Danielu, moje pytanie jest następujące: dla ktorych nowych gTLD (o ile któreś w ogóle) widzi Pan największe szanse powodzenia na rynku globalnym i czy ktoraś ma realną szansę na stworzenie konkurencji dla .com?
    pozdrawiam
    J.
    ps. przepraszam ale zrobiły się 2 pytania

  37. Jacek said

    Myślę, że jeszcze mają szansę na przebicie się specjalistyczne, tzn:
    1.med
    2.music może .shop
    oraz miasta np..NYC
    Jak Pan zapewne zauważył nic tak nie rozgrzewa dyskusji jak .co jak Pan ocenia szanse .co w wejściu do wielkiej 3 tzn. .com, net, .org w perespektywie paru lat?
    Dlatego pytam ponieważ .co renewals są cholernie drogie
    pozdrawiam

    • Oczywiście – domeny specjalistyczne mają szansę, ale nigdy nie osiągną dużej popularności, właśnie ze względu na bycie niszowymi. Co do domen .co – nigdy jakoś do mnie nie przemawiały. Moim zdaniem nie mają żadnych szans konkurować z .com. Co do .net i .org, to w ogóle bym ich nie porównywał, bo te domeny mają inne zastosowania – szczególnie .org.

  38. Ola said

    Świetny poradnik!

  39. Damian said

    Przydatny poradnik. Sam nawet zauważywszy niegdyś cieszące się ogromną popularnością 3-literówki przestają być już na topie… Chyba że sex.com

  40. Bozena said

    witam, czy zaczynając dopiero na rynku, warto korzystać z wycen domen realizowanych na takich stronach jak http://www.aftermarket.pl ?

    • Każdy potencjalny zainteresowany będzie się musiał chyba sam przekonać i ocenić :) Osobiście nie korzystam z tego typu usług. Na plus na pewno trzeba zaliczyć, że wyceny podejmowane są przez wiele niezależnych osób. Bardziej traktowałbym taką wycenę jako ciekawostkę i pomoc w określeniu wartości domeny niż bezwzględną wyrocznię.

      • Bozena said

        dziękuję bardzo za ekspresową odpowiedź.

  41. Tomekb said

    Witam , czytając ten artykuł zastanawiam się czy warto zainwestować w taką domenę jak np. simmiasto.pl ??? Domena oczywiście jest zajęta.

  42. Tomekb said

    A możesz trochę rozwinąć bo ciekawi mnie twoje zdanie.

    • Kto miałby kupić tę domenę, dlaczego i za ile? Odpowiedziałem sobie na te pytania.

      • Tomekb said

        Ten kto np. sprzedaje grę ” simcity ” w swoich sklepach internetowych , wpisując ten adres simmiasto.pl w wyszukiwarkę wyskakuje potencjalny klient . Za ile to chyba za tyle ile jest dla kogoś warta ( taka jest reguła ) powiedzmy 1000 zł . Mają teraz szeroką kampanię reklamową na tą grę . To może chociaż by dali taką gierkę w prezencie ?

        • Proszę spróbować sprzedać domenę i podzielić się z nami informacjami jak poszło :)

        • Tomekb said

          Witam , spróbuję może chociaż zamienią na tą gierkę , będzie dla dziecka , ……..skorzystam jeszcze z okazji i spytam co Pan sądzi o takich domenach , czy jest jakaś szansa żeby coś na nich zarobić , wiem że te które mają polskie znaki to chyba nie mają żadnej wartości.

          eurozloty.eu
          euro-złoty.pl
          złoty-euro.pl
          złotyeuro.pl
          sprzedać-domene.pl
          sprzedaćdomene.pl
          aftersklep.pl
          dodatkowezajęcie.pl
          dodatkoweprace.pl
          pracedodatkowe.pl
          praca-pogodzinach.pl
          pracanocą.pl
          nocnapraca.pl
          night-work.eu

          pozdrawiam

        • Zachęcam do napisania posta na forum di.pl. Jest tam dział poświęcony wycenie domen, gdzie można się wesprzeć opinią wielu osób: http://di.pl/forum/6-wycena-i-opinia/

        • Tomekb said

          Wielkie dzięki ,pozdrawiam

  43. Jacek said

    Witam
    Panie Danielu. Mam następujące pytanie:
    Patrząc przyszlościowo na rynek udało mi się zarejestrować domenę typu TOPnazwaproduktu.com . Obawiam się jednak, że będę ją musiał kiedyś oddać, jeśli jakiś koncern producent ją zechce. Dlatego postanowilem wystąpić o TM dla niej: Mam do Pana takie pytania:
    1. Czy ja jako Polak moge wystąpić o amerykański TM?
    2. Czy jeżeli wykupię TM w Polsce to będę chroniony także w USA?
    W grę wchodzi tu konwencja madrycka którą także USA podpisały
    pozdrawiam
    Jacek

  44. norbert said

    Witam. Złamałem chyba wszystkie zasady które Pan opisał – kupiłem domenę http://www.bmw-motorrad.cc – czy w obecnej sytuacji firma BMW może chcieć odebrać mi ją ? Przecież nie szkodzę firmie a wręcz przeciwnie – i szczerze mówiąc w dalekiej przyszłości mam nadzieję na jakieś % z tego- oczywiście nie odsprzedając – nie handluje domenami .Pozdrawiam.

  45. norbert said

    mam cichą nadzieję że tego nie zrobi :) – chyba nie ruszyli by fanklubu:D.Pozdrawiam

  46. MariOla said

    Nie warto zajmować domen internetowych, których nazwy odpowiadają już zarejestrowanym znakom handlowym innych firm i instytucji a większość „inwestorów” łudzi się nadzieją, że na tym bardzo dobrze zarobi. Może zarobić ale karę nawet 100 000 USD i oczywiście zwrócić domenę. Jest to tzw. Cybersquatting a więcej można o tym znaleźć w Interencie np. http://pl.wikipedia.org/wiki/Anticybersquatting_Consumer_Protection_Act Nie wiem jak się ta ustawa ma w Polsce ale patrząc co stało się z microsoft.pl jestem przekonany, że prawowity właściciel nazwy znajdzie sposób aby odzyskać taką domenę.

    • CharlieK said

      Właściciel domeny „microsoft.pl” miał bardzo dobry pomysł, bo zarejestrował firmę o takiej nazwie, ale strasznie spieprzył opcję wystawiając tą domenę na giełdę, czym się jawnie wystawił na oskarżenia o cybersquating. Gdyby faktycznie coś z tymi ziółkami porobił, czyli próbowałby taką firmę zielarską rozwijać, miałby jakąś sprzedaż, to mógłby legalnie tą domenę dalej posiadać. I to byłaby kwestia roku, dwóch, trzech, pięciu, a może nawet i dziesięciu, ale M$ tak czy siak – w końcu przyszedłby do właściciela tej domeny i płacąc mu grube, grube tysiące $$$ – w końcu tą domenę by odkupił. Swoją wypowiedź popieram sprzedażami typu saturn.pl , ibm.pl, czy innymi tego typu nazwami domen o nazwach wzbudzających kontrowersje, ale jednocześnie ściągających sporą ilość wejść.

  47. Jakub said

    Panie Danielu,

    Jestem osobą raczkująca w biznesie.

    Parę dni temu kupiłem i wystawilem na sedo 2 domeny:

    clinicofbeauty.com i bestdietsupport.com

    Czy Pana zdaniem mogą okazać się atrakcyjne?

    Pozdrawiam serdecznie

    • Jedyna moja wątpliwość jest taka, że jeśli domeny com były wolne, to nie mogły być zbyt atrakcyjne. Użyte słowa kluczowe są ciekawe i mają sens, a to już duży sukces :) Ciężko je wycenić, ale może ktoś kiedyś się nimi zainteresuje – nie można tego wykluczyć.

      • Jakub said

        Czy Pana zdaniem poza dodaniem stron do google powinienem zamieścić na nich jakieś strony kluczowe?

        • To już nie jest pytanie do mnie :) Potrzebny specjalista od SEO.

      • Jakub said

        Panie Danielu, jeszcze jedno pytanie:)

        Czy w przypadku zakupu a następnie wystawienia na sprzedaż domeny w stylu np. Opelstore.com firma może domagać się jej zwrotu?

  48. Michał said

    Witam, a czy warto zainwestować w 3 literową domenę .co?

  49. bida said

    Jestem niestety zielony jako domeniarz, i związku chciałbym odgrzać trochę ten temat i zapytać Cię o punkt 1 powyższego artykułu.

    Jak przeglądałem Twoje portfolio na Aftermarket (człowiek powinien się uczyć od najlepszych :)) i porównywałem z bazą TMview, to zauważyłem, że dużo trzyliterówek, które posiadasz, to zastrzeżone znaki towarowe.

    Czy domeny po prostu rejestrujesz automatycznie, stojąc na stanowisku, że fakt zastrzeżenia znaku towarowego zagranicą nie jest aż tak ważny, bo w Polsce mogą być inne firmy chcące mieć taką domenę i gdy ewentualnie zagraniczny właściciel znaku towarowego zgłasza się z roszczeniem, to oddajesz tą domenę za darmo?

    Czy może ochrona prawna np.: znaku towarowego w Wielkiej Brytanii nie obejmuje Polski?

    Byłbym wdzięczny jak byś mógł to trochę naświetllić od kuchni, bo bardzo mnie to frapuje.

    • Skrót trzyliterowy może mieć bardzo wiele rozwinięć, niekoniecznie tych zastrzeżonych. Sam zastrzeżony znak XYZ nie oznacza też, że nie można korzystać z domeny xyz.pl. Ważna jest jeszcze informacja w jakich klasach produktowych / usługowych obowiązuje zastrzeżenie. Jeśli znak XYZ zastrzegła firma produkująca parasole, to producent kredek będzie mógł użyć taki sam znak w swojej branży bez narażania się na kolizję prawną. Tematyka prawna domen jest złożona, ale też wiele zostało już na ten temat napisane. Każdej zainteresowanej osobie polecam poszukanie w internecie, bo można znaleźć wiele ciekawych artykułów, które pozwolą pogłębić wiedzę w tym zakresie.

  50. bida said

    Dzięki za szybką odpowiedź, muszę poszukać tych artykułów.

    Mam pytanie jeszcze odnośnie punktu 3 – w wywiadzie, który zamieściłeś na stronie „o mnie” mówiliście, że obecnie nie ma już sensu przechwytywanie domen, ponieważ weszły na rynek opcje. Z kolei co do opcji też już nie ma takich możliwości jak wcześniej, bo sporo jest już zajęte.

    W takim razie jakie strategie poleciłbyś na dzień dzisiejszy?

    Pozdrawiam.

    • Nie przypominam sobie, żebym mówił, że przechwytywanie nie ma sensu. Ma sens jak najbardziej. Wiele opcji na domeny jest wykupionych przez firmy przechwytujące. Jeśli taka domena „spadnie”, to osoby, które zamówiły przechwycenie tych domen wezmą udział w aukcji i będą mogły je nabyć. Ciągle też wygasa dużo ciekawych domen, które opcji nie mają. Większość z tych domen jest przechwytywanych i trafiają na aukcje.

      Podsumowując: moim zdaniem aukcje domen przechwyconych (przez opcję czy też tradycyjnie) to wciąż najlepszy sposób na pozyskanie ciekawych i wartościowych domen.

      • Marcin said

        Bardzo proszę o opinie na temat domen http://www.wakacjeszczyrk.pl oraz http://www.apartamentykarwia.pl Czy inwestowanie w domeny branży turystycznej ma sens?

        • Dobre domeny turystyczne zawsze będą w cenie, bo branża turystyczna w głównej mierze polega na internecie. Powyższe domeny mają na pewno jakąś wartość, jednak ze względu na dość dużą niszowość, ta wartość nie będzie bardzo duża.

        • Maciek said

          Jeżeli masz grupę portali danej branży, to po którejś tam domenie, zaczynasz główkować, że taka dywersyfikacja jest dobra tylko w teorii (w necie, mamy dużo teoretyków).

          Koszt promocji wszystkich lokalsów (nazwy miejscowości) jest „ilość domen” razy wyższy, niż jednej dobrej domeny.

          Postaw na unikalną markę, bo kiedyś trzeba zacząć się poważniej promować (reklama).

  51. artred said

    Dokładnie. Pamiętam jak ludzie masowo rejestrowali domeny np. Euro 2012 16 itd. Na nic sięto zdało.

  52. artred said

    Dokladnie. Pamiętam jak masowo rejestrowano domeny np. Euro 2012 16 20 itd. Na nic się. To zdało. I chyba nikt nie zarobił.

  53. Maciek said

    A propos Euro. Oczywiście, że nie warto inwestować w domeny .com.pl (patrz: euro.com.pl).

  54. apm said

    Witam. A co sądzicie o domenach z rozszerzeniem.xyz? Może mieć wiele znaczeń/zastosowań i wydaje mi się atrakcyjne. Proszę o Wasze opinie.

    • Osobiście jestem nastawiony raczej sceptycznie do tego rozszerzenia. Jest ogólne, więc próbuje konkurować np. z .com, ale jego znajomość przez użytkowników Sieci jest praktycznie zerowa.

  55. Dejwid said

    Panie Danielu,
    Z tego co pisze Pan powyżej, wszystkie b.dobre i dobre spady są przechwytywane przez firmy typu dropped, co jakiś czas przeglądam domeny usunięte na stronie expireddomains.net często wydaje mi się, że widzę dobrą domenę i aż korci by zarejestrować… i tu moje pytanie- czy domeny spadające są aż tak obstawione przez serwisy przechwytujące, że żadne dobre się nie prześlizną ?

    • Tak, w większości przypadków jedyna szansa na zdobycie dobrej domeny, która wygasa, to dodanie domeny do przechwycenia w popularnych serwisach łapiących domeny.

      • Dejwid said

        Dziękuję Panie Danielu za odpowiedź, nie mniej jednak zanim Pan odpisał skusiłem się na domenę :

        instrumenty.eu

        Czy była to dobra decyzja? Oczywiście wiem, że nie jest topowa .eu ale jakoś nie mogłem się oprzeć.

  56. Dejwid said

    Nie oczekiwałem wyceny, nawet o nią nie prosiłem po prostu wystarczyło : dobra, zła – decyzja.
    Pozdrawiam.

    • Wydał Pan na rejestrację kilka lub kilkanaście złotych. Tak więc decyzji tej nie można oceniać przez pryzmat źle / dobrze. Jeśli uda się Panu sprzedać z zyskiem, to będzie dobra decyzja. A jeśli nie.. cóż :) Strata nie będzie wielka.

  57. Seba said

    ciekawe jak bedzie z domenami sex.pl które to akurat wkroczyły na rynek tzn mozliwosc rejestrowania takich

    • Rozumiem, że chodzi o domeny .sex? Bo domeny .sex.pl są dostępne w Polsce od długiego już czasu – jednak nie cieszą się dużą popularnością, w sumie jest ich zarejestrowanych 300 sztuk.

  58. FCE said

    Jak oceniacie domeny co.uk? Warto? BBC jakiś czas temu zmieniło domenę z co.uk na com. Może znacie powody tej decyzji? BBC jako krajowa stacja rezygnuje z domeny co.uk?

  59. gielo said

    .com to domena komercyjna, bardzo popularna w usa. co.uk jest domeną powszechnie używaną w anglii, więc jeśli bym miął startować z biznesem tylko na ich rynku, to tylko z domeną właśnie w .co.uk. Dlaczego BBC zmieniło domenę na .com? a czy oni prowadzą działalność tylko w anglii? czy może otworzyli się także na inne kraje i postanowili ujednolicić domenę? Bardzo często prowadząc biznes międzynarodowy używa się właśnie albo pl.nazwadomena.com, pt.nazwadomena.com, de.nazwadomena.com itp. albo nazwadomena.pl, nazwadomena.pt, nazwadomena.de itp. czyli albo, kraj jako subdomena albo, jako rozszerzenie domeny. Pierwsza opcja jest mniej problematyczna, bo raz że nie stwarza ryzyka, że w danym kraju nazwa domeny będzie niedostępna, a dwa, że nie będzie problemów z jej rejestracją w danym krajów (spróbuj łatwo zarejestrowac domeny w anglii lub irlandii nie mając zarejestrowanej tam jeszcze swojej firmy :) ). Czy wiesz ile ja się naszukałem, gdzie mógłbym zarejestrować domenę irańską? domena.ir. Ile się naszukałem co wziąć w zamian domeny domena.co.uk, która okazała się zajęta w anglii? rumunii? rosji? Czy myślisz, że takiemu BBC to też się chce użerać z jakimś wariatem w zambii na przykład, który postanowił zrobić biznes życia i zarejestrował (teoretycznie oczywiście) sobie domenę BBC na tamtym rynku?

  60. Arek said

    A jak ma się sprawa kropek i kresek nad literami w domenach zagranicznych,szczególnie chodzi mi o domeny niemieckie DE,bo z reguły nie używa się kropek np.www.Köln.de tylko zastępuje adresem http://www.koeln.de czy poprawnie będzie również używanie po prostu litery o zamiast ö czyli http://www.koln.de tak jak ma to miejsce w Polsce ?
    Dla pozycjonowania która wersja domeny byłaby najlepsza, jak wygląda również sprawa użycia tych kropek w profilu na Facebooku(w adresie/nazwie) ?

  61. Daniel said

    Ani słowa o IDN, ciekawe. To ja wtrącę swoje kilka groszy. Wydałem raz około 300 zł na bardzo atrakcyjne adresy z polskimi znaczkami, nic nie sprzedałem, kasa w błoto… Ale zatrzymałem jedną IDNkę dla siebie – Bóg com pl do której mam alias na odpowiedniku bez ogonków i funkcjonuje znakomicie. Ogólnie więcej nie zainwestuję w IDNy, głównie przez problemy z adresem pocztowym. Ale fajnie mieć w kolekcji jedną taką wyjątkową nazwę xD
    P.S. Specjalnie nie linkuję do swojej strony, bo nie chcę słabych linków, proszę nie poprawiać, dziękuję.

  62. Techio said

    A co myślisz o coraz bardziej popularnych domenach .io? Wykorzystują je najczęściej firmy związane w jakiś sposób z IT. Na przykład http://www.qt.io

    • Osobiście nie zauważyłem, żeby były popularne ;)

      • Techio said

        Hmm no akurat ja trafiałem sporo razy na to rozszerzenie ;) I zawsze było to coś związanego z IT. Chciałbym poznać Twoje zdanie – czy warto inwestować w domenę .io ale nie na ewentualną odsprzedaż a na swoją działalność, która z założenia ma być globalna i związana z IT? W tej chwili jej cena to około 200pln.

        • W takim wypadku to już nie jest zakup inwestycyjny :) Faktycznie spotkałem się kilka razy z tym rozszerzeniem w IT, ale prawdę mówiąc nie przemawia do mnie. Postawiłbym na bardziej rozpoznawalną domenę lub np. sięgnął po któreś z nowych rozszerzeń.

  63. Bartek said

    Na rynku domen robi się coraz większy bałagan przez wymyślanie takich tworów językowych.
    Mnie się to osobiście nie podoba!

  64. Falowniki said

    Ja ostatnio szukam ciekawych domen pod moją branżę związaną z falownikami. Ciężko, wszystko zajęte, a jak coś wolnego to mało wartościowe. Swoją drogą zakup z rynku wtórnego może okazać się klapą ze względu na inwentarz. Oczywiście z drugiej strony jest też możliwość wyhaczenia perełki.

  65. Rafał said

    A czy opłaca się inwestować w trzyznakową domenę .net? Dla mnie XXXNET tworzą nazwę mojej firmy, ale czy sama trzynakowa domena też jest coś warta?

  66. Maciek said

    A ja uważam, że z prawie każdej domeny można zrobić dobrą markę i jednocześnie bardzo łatwo zepsuć marketing dobrej domenie.

    Niestety, ale żeby ukształtować markę, trzeba trochę zainwestować w treści (stworzyć produkt, usługę, rozwiązanie) oraz stricte reklamę tej marki.

  67. Hmmm said

    Co jest niewartościowego w com.pl?
    Nie rozumiem.

    • DD said

      Domeny com.pl są po prostu znacznie mniej popularne. Obecnie mamy zarejestrowanych 2 043 870 domen .pl i tylko 287 716 domen .com.pl. W przeszłości zdarzały się sprzedaże domen na aukcjach – jednocześnie w tym samym momencie odbywała się aukcja domeny .pl i .com.pl (ta sama nazwa). Cena .com.pl była kilkadziesiąt razy niższa od ceny .pl.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: