Start premium.pl – komentarz konkurencji i twórców

premium.pl to nowy serwis na rynku domen, który powstał przy współpracy ze znanym polskim rejestratorem domen home.pl. O starcie tego projektu pisałem pod koniec stycznia. Od uruchomienia serwis minęło już prawie półtora miesiąca, dlatego czas na małe podsumowanie.

Poprosiłem też o komentarz konkurencję i twórców serwisu. Wypowiedzi otrzymałem pod koniec stycznia, niestety dopiero teraz znalazłem czas na ich zaprezentowanie. Zapraszam do lektury (kolejność firm zgodnie z czasem nadejścia odpowiedzi).

Michał Pleban z Dropped.pl / Aftermarket.pl

Wejście Home.pl na rynek wtórny domen nie jest niczym zaskakującym. W zasadzie wszyscy więksi rejestratorzy domen zdążyli się już zorientować, iż posiadanie własnej giełdy to dodatkowe źródło zarobku oraz prestiż. Rynek wtórny domen stał się bowiem w ostatnim czasie modny i każdy stara się przedstawić jakieś rozwiązania w tym zakresie, aby pokazać „i my tez to mamy!”.

Sposób wprowadzenia usług rynku wtórnego w Home.pl budzi jednak mieszane uczucia. Z jednej strony plusem jest to, że zatrudniono specjalistów, posiadających odpowiednie doświadczenie i narzędzia. Jednak zdecydowanie minusem jest to, że giełda funkcjonuje jako oddzielny podmiot, z odmiennymi procedurami transferów, innym cennikiem usług, a nawet innym kontem rejestratorskim w NASK. Dla klientów Home.pl, chcących dokonać zakupu na tej giełdzie, będzie to z pewnością trudność. Tym bardziej, iż w dziedzinie domen do tej pory Home.pl zarabiało głównie na wysokich cenach odnowień, a tymczasem nagle zaczęło samo reklamować serwis w którym odnowienia są o wiele tańsze. Nie wiadomo, czy harmonijne współistnienie dwóch podmiotów o tak różnym podejściu do klienta będzie w ogóle możliwe, czy też nie zaczną one „podgryzać” się nawzajem.

Plusem na pewno jest zintegrowanie zasobów giełdy z formularzem sprawdzania dostępności domeny. Jednak aby funkcjonalność taka przynosiła wymierne korzyści, musi istnieć odpowiednia baza domen wystawionych na giełdzie. Jak na razie na giełdzie Home.pl wystawionych zostało nieco ponad 500 domen. Nawet jak na dwa dni funkcjonowania nowej giełdy to bardzo mało – w pierwszych dniach po otwarciu giełdy AZ.pl i Nazwa.pl notowały dużo szybszy wzrost. Nie wróży to dobrze przyszłemu rozwojowi tej giełdy, która nawet pod szyldem PPD była najmniejszą w Polsce. Niestety, ze względu na to iż giełda prowadzona jest pod osobnym szyldem, zmarnowano przy okazji najcenniejszy atut, jaki Home.pl mogło dostarczyć – możliwość szybkiego wystawienia na sprzedaż setek tysięcy domen utrzymywanych w tej firmie. A trzeba przecież pamiętać, że w odróżnieniu od Nazwa.pl, istnieje pewna grupa inwestorów trzymających swoje domeny w Home.pl. Niestety, sposób wdrożenia giełdy uniemożliwił im wystawienie ich domen na sprzedaż, chyba że podejmą się żmudnego (ze względu na papierowe procedury) wytransferowania domen.

Dotychczasowym użytkownikom serwisu PPD, który przemienił się w giełdę domen Home.pl, także zafundowano przykrą niespodziankę – konieczność ręcznego przeniesienia każdej domeny. Nie jest to zresztą pierwsza tego typu sytuacja w historii tego serwisu. Nic dziwnego, że spora część użytkowników, sfrustrowana częstymi zmianami, transferami, przenoszeniem kont, po prostu przenosi się do innych rejestratorów, co w dalszym stopniu osłabia nowo powstającą giełdę.

Podsumowując: dwa plusy za integrację z największym rejestratorem domen w Polsce i za dobry, przemyślany dobór narzędzi i konstrukcję panelu administracyjnego. Trzy minusy za zamkniętość giełdy, za jednostronną integrację z Home.pl i za uciążliwe transfery domen.

Szymon Nieradka z AZ.pl

Witamy w gronie rejestratorów otwartych na rynek wtórny. Home.pl wyraźnie odseparował swoją główną markę od premium.pl (która mimo nazwy sprawia wrażenie „tańszej”). Pozwala mu to realizować swoją główną strategię nierezygnując z niedostępnych do tej pory części rynku.

Przez branżowe fora przetoczyła się już dyskusja dotycząca cen odnowień, narzędzi, zakresu oferty, sensowności promowania zamkniętej giełdy (czyli takiej, która nie umożliwia oferowania domen utrzymywanych u innych rejestratorów). Mnie najbardziej zainteresowały ceny rejestracji które sąwyższe niż w home.pl. A przecież raptem dwa lata temu mieliśmy na rynku oferty rejestracji 100 domen .PL za darmo.

Czekamy na dalsze ruchy. Na dzisiaj jesteśmy tańsi zarówno w rejestracji jak i odnowieniach (poza specyficznymi wypadkami). Teraz koncentrujemy się na narzędziach i pozyskiwaniu kupców na domeny dla naszych Klientów.

Marcin Kuśmierz z home.pl

Za nowo powstałą giełdą domen premium.pl leży poważne doświadczenie zdobyte podczas funkcjonowania popularnego PPD.pl. To oraz śmiałe cele stawiane nowemu  serwisowi przekonały nas do zaangażowania. Współpraca z premium.pl ma na celu podnoszenie jakości na polskim rynku wtórnym domen. Ze strony home.pl jest to krok w kierunku rozwoju naszej oferty. Obecnie rynek pierwotny i wtórny wzajemnie się uzupełniają. Dynamiczny wzrost rejestru domeny .PL pozytywnie wpływa na obroty na rynku wtórnym, który czeka dalszy rozwój. Naszym klientom coraz częściej zależy na zdobyciu pożądanego adresu w Internecie. Dzięki premium.pl będą mieli możliwość w prosty i szybki sposób nabyć poszukiwany adres. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla obu stron.

Przemysław Bojczuk z premium.pl

Giełda domen premium.pl jest następcą powstałego w lutym 2009 serwisu PPD.pl, który udostępniał swoim klientom giełdę domen, przechwytywanie i inne przydatne narzędzia do zarządzania domenami, przyciągając w tym czasie ponad 5000 klientów utrzymujących ponad 42 000 domen. W lipcu2010 zdobyliśmy domenę premium.pl, idealną dla nowej odsłony giełdy domen, zaś niedługo potem udało się nawiązać współpracę z liderem polskiego rynku domen i hostingu – home.pl. Te dwa wydarzenia rysują się jako kamienie milowe na drodze do stworzenia giełdy domen premium.pl w obecnym kształcie.

Realizacja projektu z home.pl może przyczynić się do osiągnięcia pozycji lidera. Wzajemna integracja pozwoli na dotarcie z ofertą domen do jak najszerszego grona potencjalnych nabywców. Dotychczas zainteresowana osoba czy firma, sprawdzając dostępność danej domeny, dowiadywała się jedynie, że jest zajęta, co oznaczało konieczność szukania innej. Obecnie, sprawdzając domenę na stronie home.pl, otrzymuje informację, że jest ona dostępna na giełdzie domen.

Tworząc giełdę domen premium.pl bazowaliśmy na kilkuletnim doświadczeniu zebranemu przy pracy nad PPD.pl, a wcześniej – Złapane.pl. Pozwoliło nam to na stworzenie narzędzia ergonomicznego, efektywnego, które mam nadzieję przypadnie do gustu naszym klientom oraz przyciągnie wielu nowych. Udostępnienie wersji beta serwisu w gronie inwestorów domenowych przyniosło wiele pozytywnych opinii, a za słowami ruszyły transfery domen, zarówno z PPD.pl, jak i od konkurencji.

Zbyt wcześnie jeszcze na jakiekolwiek prognozy, na razie cieszymy się z udanego startu i pracujemy nad wdrożeniem kolejnych planowanych usług. Zapewniam jednak, że nie spoczniemy na laurach i zrobimy wszystko by wciągu roku zdobyć koszulkę lidera na rynku wtórnym w Polsce. Nasz sposób na konkurencję jest prosty – oferujemy wygodny panel, usługi najwyższej jakości, innowacyjne rozwiązania i profesjonalną obsługę klienta. Nie trzeba wierzyć w slogany, każdy może to sprawdzić na własną rękę, do czego gorąco zachęcam!

———————————————–

Po półtora miesiąca działania serwisu na giełdzie domen premium.pl jest wystawionych 3550 domen. Czy to dużo czy mało? Serwis działa od niedawna i więcej będzie można powiedzieć za kilka miesięcy. Poza tym ilość to nie wszystko. Co do jakości domen – moim zdaniem stoi ona na podobnym niskiem poziomie jak na innych giełdach domen. premium.pl może się za to pochwalić 1100 sprzedażami domen – w większości to jednak transakcje opiewające na kilkadziesiąt złotych.

Współpraca z home.pl, która powinna być główną kartą przetargową serwisu, jest moim zdaniem niewykorzystana. Brak możliwości wystawienia na giełdzie premium.pl domen utrzymywanych w home.pl to duży minus. Przedstawiciele serwisu informowali jednak na forum di.pl, że taka integracja jest planowana. Ma być również zaimplementowana lepsza wyszukiwarka domen z rynku wtórnego (wystawionych na giełdzie premium.pl) w serwisie home.pl.

Dzisiaj premium.pl wysłał do swoich użytkowników informację o wprowadzeniu oferty odnowienia domen .pl w cenie 40 PLN netto. Jest ona dostępna dla posiadaczy przynajmniej 1000 domen i ważna będzie do końca 2012 roku. To najniższa oferta na rynku. Dodatkowo do końca czerwca serwis nie będzie pobierał prowizji za sprzedane na giełdzie domeny.

Daniel Dryzek

7 Komentarzy »

 1. marcinant said

  To przede wszystkim są oszuści i naciągacze.

  Ta cała „współpraca” z home.pl polega na tym, że automatycznie przejmują nieopłacone domeny, przechwytują je i proponują za 300zł.

  Żenada a nie „model biznesowy”. A cały „prestiż” dla mnie kończy się tym, że likwiduję wszystkie usługi z home.pl

  • Gwoli ścisłości – jest kilka firm, które przechwytują domeny po ich wygaśnięciu. Jedną z nich jest premium.pl, ale każda z nich ma równe szanse „złapania” domeny, która nie została przedłużona. Domena, która nie jest opłacana na następny rok jest udostępniana dla innych. Żeby nie stracić domeny należy opłacić ją na kolejny okres.

 2. Czy jest jakiś sposób na przechwycenie domen pl z opcją ?

  • Tak, jeśli podmiot, dla którego opcja się zrealizuje (po wygaśnięciu domeny), nie zarejestruje domeny lub jeśli po rejestracji minie rok i domena nie zostanie przedłużona.

 3. Lukas said

  Opłacić w terminie hahaha. Moja firma zawsze płaci w terminie tylko jeśli otrzymuje się fakturę przelewową z dniem sprzedaży 14.11.2014, która dochodzi do nas o godz. 12:00 i termin płatności do 16.11.2014 to mało która firma dokona płatności w tak krótkim czasie. Podpisy elektroniczne, dostęp zarządu i dziesiątki innych faktur. Inne firmy potrafią wystawić fakturę z 7 lub 14 dniowym okresem płatności. Premoim.pl to jedna wielka ściema i naciągnięcie klienta na koszty.

  • CharlieK said

   Dlatego warto zapłacić troszkę więcej takiej firmie jak moja, która zajmuje się utrzymywaniem tysięcy domen swoich i klientów i my przedłużamy domeny wystawiając fakturę dla wiarygodnych klientów z odroczonym terminem płatności. Ew. polecam też odnowienia od razu wieloletnie (nawet do 10 lat), co dla dużych firm z „zarządami i podpisami elektronicznymi” nie powinno chyba stanowić problemu natury finansowej.

 4. USER said

  To co PREMIUM.PL czyni z domenami to jedno, kolejny temat to to co iferują !!
  Czytam 14 dni testów, składam zamówienie… i ?! No własnie i co… brak usługi tylko wisi nalezność do zapłaty ! Rozmowa telefoniczna… bagatela niemak koszt usługi zamawianej i stwierdznie sprawdzimy… 48h od maila 36 od telefony, 24 od ostrzymanego maila o skierowaniu tematu do działu technicznego… a usługi jak nie było tak nie ma do przetestowania !! Odradzam z korzystania z ich usług !!

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: