Liczba domen .pl przekroczyła 1 milion

Liczba domen .pl przekroczyła 1 milion dnia 30 lipca 2009. Chodzi o domeny dokładnie z rozszerzeniem .pl, a z pominięciem takich domen jak .com.pl, .net.pl,  .waw.pl i innych domen funkcjonalnych i regionalnych obsługiwanych przez NASK – polski rejestr domen.

Statystyki domen krajowych (ccTLD) europejskich krajach wyglądają następująco:

.de 12,9 mln (Niemcy)

.co.uk 7,70 mln (Anglia)

.nl 3,47 mln (Holandia)

.eu 2,95 mln (Unia Europejska)

.ru 2,02 mln (Rosja)

.it 1,70 mln (Włochy)

.fr 1,48 mln (Francja)

.pl 1,47 mln (Polska) – razem z funkcjonalnymi i regionalnymi

.es 1,15 mln (Hiszpania)

W powyższym rankingu uwzględniłem domeny funkcjonalne i regionalne, dlatego liczba domen .pl wyniosła blisko półtora miliona (szczegółowe statystyki). Zrobiłem tak dlatego, że w przypadku innych rejestrów też można się czasami spotkać z innymi rozszerzeniami niż główne – np. w przypadku Francji będą to rozszerzenia: .asso.fr, .com.fr, .tm.fr itp. Jednak w innych krajach odsetek takich domen stanowi zwykle maksymalnie kilka procent. We Francji takie domeny to zaledwie 1% wśród wszystkich domen zakończonych .fr. W Polsce natomiast domeny funkcjonalne i regionalne stanowią aż 32% wszystkich domen w strefie .pl. Również w Hiszpanii domeny .com.es są wciąż popularne, jednak na całym świecie widać powolne odejście od domen typu .com.pl, .com.es czy .com.fr na rzecz krótszej wersji .pl, .es czy .fr. Można się spodziewać, że w ciągu najbliższych kilku lat również Polacy przestaną używać domeny funkcjonalne i regionalne na rzecz „czystych” domen .pl.

Polacy mogliby zarejestrować znacznie więcej domen .pl, gdyby nie polityka cenowa NASK. Przypominam, że rejestracja domeny .pl kosztuje 10 PLN, natomiast przedłużenie w kolejnym roku korzystania z domeny to już koszt 40 PLN (ceny netto, dla Partnerów NASK). Do tej pory rejestr domen .pl nie chciał powiedzieć dlaczego za przedłużenie .pl musimy płacić 4x więcej i na co NASK wydaje pieniądze zarobione z utrzymania domen. Przedstawiciele tej instytucji twierdzili również, że cen nie należy i nie można obniżyć. Niedawno wyszło na jaw, dlaczego NASK potrzebuje pieniędzy – w zeszłym roku stracił na ryzykownych operacjach finansowych 14 milionów złotych, czyli równowartość 15% swojego rocznego budżetu, który wynosi 93 miliony złotych. NASK zrobił to wbrew prawu, które zabrania tej publicznej jednostce inwestowania (tracenia) pieniędzy na giełdzie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: NASK stracił miliony złotych właścicieli domen. Z tego też powodu Minister nauki Barbara Kudrycka odwołała dyrektora NASK i w tej chwili poszukiwana  jest osoba na jego miejsce.

Żeby uzmysłowić sobie jak NASK wyrzuca w błoto pieniądze, które wpływają od właścicieli domen, wystarczy zdać sobie sprawę z faktu, że w tym roku zostanie odnowionych mniej niż 1 milion domen (.pl, .com.pl, .waw.pl i innych). Nawet jeśli byłby to milion domen, to gdyby NASK nie stracił 14 milionów w zeszłym roku, wtedy odnowienie ważności każdej przedłużonej w tym roku domeny mogłoby kosztować 14 PLN mniej, czyli 26 PLN zamiast 40 PLN!

Dlaczego właściciele domen mają finansować niezgodną z prawem działalność finansową NASK? To pytanie pozostaje bez odpowiedzi.

DanielDryzek.pl

3 Komentarze »

  1. Mishel said

    Rosnąca ilość domen .pl to kolejny argument na to, że jednak warto inwestować w domeny :-)
    im więcej domen zarejestrowanych tym większe zainteresowanie na rynku wtórnym i wyższe transakcje :)

  2. Ja życzę każdemu szczęścia w wymyslaniu niewymyślonych domen. Jakoś mam wrażenie, że najdroższe domeny już są w obrocie i nie ma większych szans na poważny zarobek w tej dziedzinie.

    • Na rynku wtórnym domen najlepiej zarabia się na domenach już zarejestrowanych (kupno, sprzedaż). W Niemczech jest zarejestrowanych 12 milionów domen i wciąż można tam zarobić. To dopiero początek rozwoju tego biznesu, a nie koniec :)

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: