Domeny też mają swoje ogonki

21 lutego 2013 wypada ustanowiony przez UNESCO coroczny Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym roku powstała ciekawa kampania: Język polski jest ą-ę, którą patronatem objęła Rada Języka Polskiego. Szczegółowe informacje o akcji: językpolskijestąę.pl.

Język polski ciągle ewoluuje. Jednak moim zdaniem nie zawsze są to zmiany na lepsze. Dziś dużym zagrożeniem dla polszczyzny jest skłonność do nieużywania charakterystycznych polskich liter. Im częściej będziemy pisać na przykład esemesy bez znaków diakrytycznych, tym większe prawdopodobieństwo, że „ąści” szybko z naszego języka znikną. Tego bym niezwykle żałował, to byłoby naprawdę duże zubożenie. Uważam, że język polski jest ą-ę i tak powinno zostać. Używajmy polskich znaków za każdym razem, gdy wysyłamy esemes lub mejl – mówi językoznawca Jerzy Bralczyk

Zachęcam do przeczytania wywiadu z profesorem Jerzym Bralczykiem:
Blad to błąd. Gdy piszesz blednie, wychodza brednie

Na stronie kampanii jak i w prasie w dniu dzisiejszym poruszana jest przede wszystkim tematyka używania znaków ą, ć, ę, ł, ń, ó, ź, ż w emailach, SMSach czy w komentarzach w serwisach społecznościowych. Nie zauważyłem, żeby wspominano przy tej okazji o domenach z polskimi znakami diakrytycznymi, a moim zdaniem warto.

Rejestr domeny .pl od września 2003 umożliwia rejestrację nazw ze znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla różnych języków, w tym języka polskiego. Są to tzw. nazwy IDN, z ang. Internationalized Domain Names. Na koniec 2012 w rejestrze było zarejestrowanych blisko 66 tysięcy domen z „ogonkami”. To niewiele, ale wynika to głównie z niewiedzy. Większość osób po prostu nie zdaje sobie sprawy, że można zarejestrować domenę z polskimi znakami specjalnymi. Podobnie wielu użytkowników internetu nie wie, że takie domeny można wpisywać w pasek przeglądarki internetowej.

„Ogonki” mogą i powinny być używane zarówno w domenach .pl, jak i np. .com czy .eu. To trzy najpopularniejsze w Polsce rozszerzenia – wszystkie oferują możliwość rejestracji nazw ze znakami diakrytycznymi. Przybywa serwisów, które zadbały zarówno o wersję IDN (z „ogonkami”), jak i nonIDN (bez „ogonków”), przykłady to między innymi świstak.pl, skąpiec.pl, pamięć.pl, obywateledecydują.pl. Są też takie strony, które działają tylko na pod IDN, np. paryż.pl, chałupy.plodśnieżanie.com. Przykłady domen europejskich z polskimi znakami to np. pożyczki.eu czy książki.eu.

Na zakończenie warto dodać, że domeny .pl IDN (z „ogonkami”) są tańsze od domen „tradycyjnych”. Tak przynajmniej powinno być, ponieważ ceny hurtowe .pl ze znakami diakrytycznymi są 4 razy niższe od cen domen bez tych znaków. Rejestracja na 1 rok to koszt 10 PLN netto, tyle samo kosztuje przedłużenie ważności domeny o kolejny rok.

Daniel Dryzek

8 Komentarzy »

 1. Kasia said

  wg mnie to dalej bicie piany ze domeny IDN przegonia nonIDN

  • Nie chodzi przecież o to, że domeny IDN „przegonią” nonIDN. Chodzi o to, że warto mieć IDNa do kompletu z nonIDNem, tak żeby można było wejść na stronę zarówno podając domenę z polskimi znakami, jak i bez.

 2. Za długo to trwa, ogonków w nazwach domen nikt już nie kupi… Osobiście nie znam żadnej nazwy strony w której musiałbym o ogonkach pamiętać, statystycznie „czuje” że będzie podobnie w większości przypadków. Gratis (za darmo) ogonki mogłyby oczywiście być :)

 3. Przykład niekonsekwencji w wykorzystaniu domen IDN. Spółka nazywa się ZnajdźReklamę.pl sp. z o.o. Firma posiada zarówno domenę znajdźreklamę.pl jak i znajdzreklame.pl, natomiast logo strony to nazwa nonIDN. Dlaczego? Mam zamiar spytać :)

 4. Kryss said

  Przy okazji przydałby się tu jakiś praktyczny wpis o seryjnym handlu domenami, działalności gospodarczej, konsekwencjach podatkowych itd. Szukałem i nie znalazłem :) Dziękuję i pozdrawiam.

 5. Lech said

  @ZnajdźReklamę.pl – a i tak większość, jakby miała wejść przez IDN, wpisałaby ZnajdźReklame.pl

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: