Czy Polska.pl i Poland.pl należą do Agory? Jak to wygląda w innych państwach?

Według danych w centralnej bazie informacji o domenach (WHOIS) domeny Polska.pl i Poland.pl od 2 grudnia 2011 roku należą do spółki AGORA SA, wydawcy m.in. Gazety Wyborczej.

Do tej pory prawa do domen Polska.pl i Poland.pl należały do publicznej instytucji NASK.

Od dwóch dni wiele osób zadaje sobie pytanie czy domeny faktycznie zostały sprzedane / przekazane przez NASK (Naukową i Akademicką Sieć Komputerową) prywatnej spółce Agora SA, a jeśli tak, to na jakich warunkach ta transakcja się odbyła? A może domeny zostały tylko wydzierżawione? Tylko jak tłumaczyć zmianę danych w WHOIS? Dlaczego informacja o możliwości przejęcia lub wydzierżawienia domen Polska.pl i Poland.pl nie znalazła się na stronach NASK?

Nasuwa się również pytanie: jak to się w ogóle stało, że domeny nie należą do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które do promocji Polski na świecie używa dłuższych i mniej intuicyjnych domen polska.gov.pl i poland.gov.pl?

Według informacji na stronie bip.nask.pl: „NASK jest państwową osobą prawną, nad którą nadzór sprawuje Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. NASK gospodaruje samodzielnie przydzieloną i nabytą częścią mienia ogólnonarodowego oraz prowadzi samodzielną gospodarkę w ramach posiadanych środków, kierując się zasadami efektywności ich wykorzystania.” Czy zatem ewentualne zbycie praw do domen lub do ich wykorzystania (nie tylko w tym konkretnym przypadku, ale w przypadku innych zajętych domen, które należą do NASK) nie powinno się odbyć na zasadach publicznego przetargu? Osobiście nie słyszałem o takim, choć śledzę wydarzenia w branży związanej z domenami bardzo dokładnie.

Na stronach poświęconych działalności NASK można znaleźć informację:

Polska.pl i Poland.pl
Od wielu lat NASK tworzy zasoby portalu Polska.pl oraz jego anglojęzycznej wersji – Poland.pl, serwisów, które służą w dostępie do zweryfikowanych pod względem merytorycznym, wiarygodnych źródeł wiedzy o Polsce. www.polska.pl

Warto też wspomnieć o zapisach regulaminu rejestracji domen .pl:

NASK może odmówić przyjęcia Oferty w szczególności, gdy:

6 c) Oferta dotyczy Nazwy Domeny odpowiadającej nazwie województwa, powiatu, gminy lub miejscowości w Domenie .pl, chyba że Oferentem jest właściwa jednostka samorządu terytorialnego albo Skarb Państwa reprezentowany przez właściwy organ administracji ; Oferta dotycząca Nazwy Domeny odpowiadającej nazwie województwa, powiatu, gminy lub miejscowości w Domenie .pl może być złożona tylko bezpośrednio w NASK,

Wydaje się więc, że zasada ta powinna też w oczywisty sposób rozciągać się na nazwę kraju Polska.

Niefortunnie zmiana danych w WHOIS miała miejsce w piątek i najwcześniej jutro uda się uzyskać informacje na temat zmiany u przedstawicieli NASK i Agory. Niestety w chwili obecnej możemy tylko snuć domysły.

Co ciekawe: NASK jest również w posiadaniu domen polska.eu i poland.eu, które zostały przydzielone tej instytucji przez Komisję Europejską, która zablokowała nazwy krajów członkowskich Unii Europejskiej w domenie .eu z przeznaczeniem dla instytucji publicznych poszczególnych krajów. Obecnie domeny przekierowują na Polska.pl i Poland.pl. Jaki los czeka te domeny?

Jak wygląda kwestia domen z nazwami krajów w innych państwach?

W międzyczasie postanowiłem sprawdzić, do kogo należą domeny z nazwami dużych państw europejskich. Oto co znalazłem.

Domena deutschland.de należy do Auswärtiges Amt, czyli do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec. deutschland.de jest oficjalnym i niezależnym portalem o Niemczech wydawanym przez niemieckie MSZ.

Wydawcą serwisu france.fr (w języku francuskim Francja to France) jest francuska instytucja publiczna Service d’information du Gouvernement.

spain.es należy publicznego instytutu Sociedad Estatal para la Gestion de la Innovacion y las Tecnologias Turisticas i przekierowuje na stronę spain.info. Domena espana.es jest zarezerwowana i nie jest wykorzystywana.

italia.it oraz italy.it należą do Ministerstwa Turystyki Włoch.

Aktualizacja: https://danieldryzek.pl/2011/12/05/domeny-polska-pl-i-poland-pl-wydzierzawione-spolce-agora-sa/

Daniel Dryzek

4 Komentarze »

  1. W NASKU powinny polecieć głowy za to co zrobili .

    • Przede wszystkim mocno wierzę w to, że sprawa zostanie szybko „odkręcona”, a domena wróci do NASK, a docelowo do instytucji publicznej odpowiedzialnej za promocję Polski.

  2. A jeśli nie? Danielu, jeśli będziesz miał na ten temat zweryfikowane informacje to daj proszę znać. Ciekawi mnie ten temat.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: