OPONEO.PL S.A. przejmuje Opony.pl i co to właściwie oznacza

Pod koniec lutego giełdowa spółka OPONEO.PL S.A. przejęła firmę Favonia Polska Sp. z o.o. a wraz z nią domeny oraz działające pod nimi serwisy opony.pl i ogumienie.com.

Przejmowaną firmę wyceniono na 13,2 miliona złotych, z czego 5,7 mln zł zostało zapłacone gotówką, a reszta w akcjach spółki OPONEO.PL S.A. To jedna z największych transakcji na rynku internetowych sklepów w ostatnich latach. Przyciąga uwagę zarówno kwota jak i domeny, na których postawione są serwisy. Opony.pl i ogumienie.com to tzw. domeny generyczne – nie są to wymyślone nazwy przez specjalistów od namingu (tak jak chociażby OPONEO), ale nazwy produktów, które są faktycznie przedmiotem sprzedaży w omawianych sklepach. Zwraca uwagę również wielkość przejmowanej firmy – spółka Favonia Polska Sp. z o.o. sprzedała w 2009 roku ponad 100 tysięcy opon i zajmowała drugie miejsce na rynku sprzedaży opon w Internecie z 15% udziałem.

15% rynku i sprzedaż spółki za kilkanaście milionów złotych to sukces i tutaj nie ma dyskusji. Myślę, że można śmiało powiedzieć, że przyczyniły się do tego domeny, które firma posiadała – między innymi domena opony.pl. I chociaż specjalista PR z OPONEO S.A. Monika Siarkowska twierdzi, że firmie zależało głównie na przejęciu domeny opony.pl, to trzeba jednak tutaj dokonać trzeźwej oceny całej transakcji, gdzie domeny były jedynie miłym dodatkiem – choć również cennym.

OPONEO.PL S.A. przejmując domeny opony.pl i ogumienie.com wraz z serwisami przejęło swojego największego konkurenta, przez co praktycznie zmonopolizowało rynek sprzedaży opon w Internecie. Obecnie OPONEO.PL S.A. ma 80% udziału w rynku i najlepsze domeny w branży – ciężko będzie w takiej sytuacji na wejście jakiejkolwiek znaczącej konkurencji. Za „wykoszenie” konkurencji czasem trzeba zapłacić sporo, stąd kwota 13,2 mln zł, chociaż większość i tak będzie opłacona emisją akcji.

Wartość samej domeny opony.pl wyceniam na około 1 milion złotych. To wartość samej domeny, gdyby nie było pod nią żadnego serwisu, klientów przyzwyczajonych do niej, wszystkich linków kierujących pod adres opony.pl itd. Oczywiście w tej chwili nie da się już oderwać domeny opony.pl od serwisu, dlatego te rozważania na temat ceny samej nazwy są czysto hipotetyczne.

Skąd bierze się wartość dobrej domeny generycznej? Domeny takie jak opony.pl czy wakacje.pl albo kredyty.pl to tzw. domeny generyczne. Nazwa domeny odpowiada produktom lub usługom sprzedawanym w serwisie. W opozycji do nazw generycznych stoją nazwy wymyślone, brandy, za którymi stoją specjaliści od namingu, np. oponeo.pl, travelplanet.pl czy expander.pl. Serwisy można budować zarówno na jednych jak i na drugich – wszystko zależy od strategii, budżetu na reklamę, preferencji przedsiębiorcy.

Są jednak pewne cechy unikalne dla domen generycznych:

– samogenerujący się ruch (część osób poszukujących opon wpisze w pasek adresu po prostu opony.pl),
– łatwa do zapamiętania (z małym budżetem reklamowym łatwiej wypromować nazwę generyczną od wymyślonej),
– przewaga w wyszukiwarkach (Google premiuje serwisy, gdzie nazwa domeny = słowo kluczowe),
– prestiż – tak, wiele osób poczytuje dobrą domenę na korzyść firmy, która ją posiada.

Kiedy więc następnym razem będziesz szukał(a) domeny dla swojej firmy, serwisu, bloga – pomyśl, czy kupić domenę w promocji za 10 zł czy może lepiej wydać więcej (zwykle kilka do kilkunastu tysięcy złotych) na domenę, która będzie lepiej wyglądała, będzie krótsza i będzie kojarzyła się z twoją działalnością, a dodatkowo będzie jeszcze sama przyciągała klientów w postaci ruchu generowanego z paska adresu przeglądarki.

Źródło: OPONEO.PL S.A.

Daniel Dryzek

5 Komentarzy »

 1. […] 9. OPONEO przejmuje opony.pl – Daniel Dryzek […]

 2. […] P.S W artykule jest podany błędny adres bloga, poprawny: danieldryzek.pl/2010/03/15/oponeo-pl-s-a-przejmuje-opony-pl-i-co-to-wlasciwie-oznacza/ […]

 3. Remigiusz said

  Wreszcie jakiś rzetelny artykuł na temat transakcji OPONEO, który obrazuje realną ( rzeczywistą ) wartość domen: opony.pl i ogumienie.com

 4. Darek said

  obok takich zalet domen generycznych jak ruch, łatwość zapamiętywania, przewaga w wyszukiwarkach i prestiż – dodałbym ZAUFANIE, bo domena generyczna wzbudza dużo większe zaufanie wśród użytkowników niż tzw wymyślona czy długa.
  Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważnym czynnik sukcesu jest zaufania do firmy czy produktu.

 5. […] okazji warto wspomnieć o domenie opony.pl, którą spółka OPONEO S.A. nabyła na początku tego roku wraz z internetowym sklepem z oponami. Nowy właściciel wycenił nazwę opony.pl na 960.000 PLN, co równa się około $320.000. I […]

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: