Po .co komu nowe domeny?

20 lipca 2010 roku domena .co została uwolniona do publicznej rejestracji bez żadnych ograniczeń. Dlatego ostatnie tygodnie, a szczególnie dni, były pełne informacji o tej nowej domenie. Internetowe serwisy informacyjne prześcigały się w wiadomościach na temat domeny .co. Dołączyły też działy PR rejestratorów, którzy oferują to domenowe rozszerzenie.

Domena .co to tzw. ccTLD należąca do Kolumbii – 45 milionowego państwa leżącego w Ameryce Południowej. Rozszerzenie .co zostało zatwierdzone w zeszłym roku. Wcześniej można było używać tylko domen .com.co, .net.co, .org.co itd. Wraz z uwolnieniem domen .co doszło też do znacznej liberalizacji zasad rejestracji domen .co. Teraz każdy może zarejestrować nazwę z końcówką .co – niezależnie od miejsca zamieszkania czy obywatelstwa.

Rejestr .co na pewno chciałby aby nowe rozszerzenie stało się globalną alternatywą dla .com. Moim jednak zdaniem tak się nie stanie. Dlaczego jednak w międzyczasie nie zarobić na tych, którzy jednak upatrują w DOT CO przyszłej domeny globalnej używanej przez miliony firm na całym świecie.

Polskie firmy rejestrujące domeny też ruszyły na podbój klientów – oferują domeny w rozszerzeniu .co w cenie 99 PLN netto za roczną rejestrację. Czy to dużo czy mało? To właściwie nieistotne – lepiej zadać sobie pytanie czy domena .co może być w jakikolwiek sposób przydatna polskiej firmie lub osobie indywidualnej. Moim zdaniem NIE.

Zresztą nie wierzę też, że zagraniczne firmy będą miały jakikolwiek pożytek z tych domen. To że Twitter kupił domenę t.co, którą chce wykorzystywać do skracania linków czy że sprzedała się domen e.co za 81 tysięcy dolarów, nie świadczy jeszcze o świetlanej przyszłości .co. W tym ostatnim przypadku właściciel już wystawił ją na sprzedaż w cenie $500.000, może nie do końca wierzy w przyszłość .co? Znany inwestor domenowy Mike Mann ogłosił niedawno, że sprzedał flying.co za $3500. Mike ma zresztą więcej dobrych domen w .co np. bank.co, business.co, money.co czy news.co.

Domena .co to w moim odczuciu jednak na razie i pewnie jeszcze przez długi czas rozszerzenie typowo spekulacyjne. Będą transakcje kupna-sprzedaży w jej obrębie, ale bardzo mało firm będzie wykorzystywało te domeny do swojej działalności. Być może zresztą te domeny nigdy nie zostaną wykorzystane komercyjnie.

Z mojej perspektywy domena .co ma bardzo małe szanse na sukces – podobieństwo do .com raczej przeszkadza niż pomaga, cena rejestracji też nie zachwyca. Sam nie zarejestrowałem ani jednej domeny .co. Już bardziej optymistycznie podszedłem do domen .tel czy .asia rejestrując po kilka – kilkanaście sztuk, ale raczej hobbystycznie niż z wiarą, że te domeny kiedyś staną się popularne.

Wkrótce na rynku pokażą się dziesiątki i setki nowych rozszerzeń takich jak .car, .berlin, .sex, .eco itp. Decydując się na rejestrację przemyślcie trzy razy czy dana domena ma jakieś szanse na zastosowanie w przyszłości (szczególnie warto o tym pomyśleć w kontekście domen z polskimi słowami w nazwie i rozszerzeniem zagranicznym).

Często, kiedy patrzę na nowo rejestrowane domeny (zarówno w nowych rozszerzeniach jak i .pl, .com czy .eu), to dziwię się z jaką łatwością można wyrzucić w błoto kilkadziesiąt / kilkaset złotych na nazwy, których nikt nigdy nie użyje, nie odkupi, nie wpisze w przeglądarkę. Sam zarejestrowałem w przeszłości mnóstwo takich domen – uczcie się na cudzych błędach, a nie swoich własnych :) Te pieniądze naprawdę można lepiej zainwestować kupując dobre nazwy w sprawdzonych rozszerzeniach na rynku wtórnym. Nie mówię, że czasem nie warto zaryzykować, ale trzeba do tego dużej rozwagi i rozeznania, bo inaczej to będzie jak kupowanie losu na loterii a nie przemyślane inwestowanie pieniędzy w domeny.

Na chwilę obecną zarejestrowanych jest 339 tysięcy domen .co. Więcej informacji o tym rozszerzeniu znajdziecie na stronie rejestru cointernet.co.

Daniel Dryzek

32 Komentarze »

  1. W pełni podzielam Twoje zdanie na temat tego tworu.

  2. isildur said

    Daniel,

    a ja powiem ze liczba zarejestrowanych domen .co robi wrażenie i jest SUKCESEM a nie porażką. Lori na pewno jest szczęśliwa ;) Domena .co raczej odniesie podobny sukces jak domena .me a może nawet większy. Nie wiem jak domena .CO /o ile wogóle/ przyjmie sie w Polsce, ale na świecie wróże jej mocną pozycję za 2-3 lata. . W UK domeny rejestrują się jak świeże bułki – więc idę o zakład że nie masz tu racji…domena nie zniknie bo jest domena ccTLD a pomysł by ze względu na dobrą końcówke promować jako domenę globalną to inna bajka. Więc zamiast „marudzić” zarejestruj jakąs fajna .co ;)

    • Nie mówię, że domena zniknie. Kolumbii będzie jeszcze długo i dobrze służyła. Tylko nie widzę potrzeby promowania jej na globalną nazwę i alternatywę dla .com. Pożyjemy, zobaczymy, kto ma rację, a kto się myli.. ;) Dla porównania wielkości rejestrów: .mobi ma milion zarejestrowanych domen, a o sukcesie raczej nie można w tym wypadku mówić. Tym bardziej 340 tysięcy rejestracji nie powala na kolana. Zobaczymy też ile firm założy swoje serwisy pod nowym rozszerzeniem. Myślę, że za rok będzie nie więcej niż 500-600 tysięcy domen .co. Za rok zweryfikujemy.

  3. isildur said

    ja obstawiam ze za 2-3 lata bedzie ponad 1 000 000 domen .CO – zobaczymy kto komu stawia piwo ;)

    • Alex said

      1 000 000 domen, z czego 970 000 na parkingach :)

  4. A ja obstawiam, że jednak się dużo sprzeda. Sam sobie kupiłem 3 takie domenki, mam nadzieję, że zaniedługo je z zyskiem odsprzedam.

    .CO może być świetne do zbierania ruchu z pomyłek – ktoś wpisując .COM zapomni M i już go mamy:) podobnie było z tego co pamiętam z domeną Kamerunu – .CM

    • Paweł said

      Prędzej ktoś kto będzie wpisywał adres domena.co pomyli się i odruchowo wpisze domena.com niż odwrotnie.

    • Werel said

      Dokładnie, Kevin Ham ładnie pokazał jak na tym idzie zarobić ;)))

  5. Remigiusz said

    Ja uwazam, ze domena .co ma duzy potencjal na globalna domene biznesowa. W krajach anglojezycznych wiele firm ma w nazwie „….& Co”, takze jest to naturalna koncowka dla biznesu. Szczegolnie w UK bedzie popularna, gdyz jest to wielki rynek biznesu aspirujacego na globalny zasieg, wiec bedzie to idealny skrot od rodzimej domeny „.co.uk”. W Polsce na razie szalu nie zrobi, ale cierpliwosci, przeciez rynek internetowy sie nie konczy za pare lat tylko nabiera dynamiki. Moze atrakcyjne „dzialki” w City Center juz sa rozparcelowane, ale za pare (nascie) lat dzisiejsze peryferie beda takze atrakcyjna lokalizacja w tych internetowych metropoliach :)

  6. Remigiusz said

    Jeszcze jedno. Jesli masz biznes w domenie .com i nie zarejestrujesz go w domenie .co to mozesz byc pewny, ze zrobi to konkurencja :)

    • Alex said

      ..i możesz być wtedy pewny że posypie się lawina pozwów o phishing ;)
      Następną grupą która po rejestratorach zarobi na tej końcówce to prawnicy :D

      • Remigiusz said

        Ale nie dotyczy to milionow generykow :)

  7. Warto wystawić jedną domenę .co na aukcji MetDomainers – przy okazji tej domeny z pewnością wywiąże się ciekawa dyskusja z udziałem gości zagranicznych.

  8. Zwolennik said

    Myślę, że ten artykuł powstał dlatego, że jego autor ma pewno portfolio domen, których nie może sprzedać. Do tego zmartwił go fakt, że firmy mają możliwość rejestracji atrakcyjnych domen z nowym globalnym rozszerzeniem i zapewne wybiorą tę opcję, zamiast kupować domenę u niego na rynku wtórnym, gdzie o dobre nazwy trzeba sporo płacić. To jest dla niego konkurencja więc walczy o to, żeby to jego domeny były atrakcyjne, a nie nowe domeny z rozszerzeniem .co

    • Do odważnych świat należy :) Kto odważny niech rejestruje domeny .co i zakłada pod nimi swój biznes :)

  9. marek said

    zgadzam sie w 100 %, choc przyznac trzeba ze liczba rejestracji jest imponujaca. domena bedzie populana w krajach anglosaskich i na tym koniec, nigdy nie staie sie „druga .com” jak to poniektorzy twierdzili i twierdza

  10. sandman said

    Na blogu Ricka Schwartza pojawił się wywiad, w którym jest pytany m.in. o rozszerzenie .co Mimo, że jest ostrożny w ocenie ich wartości mówi, że kupił 2000 domen co. (!) a po roku oceni jak sytuacja się rozwija i czy warto coś przedłużać…

  11. a dlaczego nikt nie mówi nic o wielkim hiszpanskojezycznym rynku?

    moim zdaniem najlepiej zraejestrowac hiszpanskojezyczne domeny z tym rozszerzeniem

    sam sprawdzilem z 500 pozycji ale wszystki były zajęta
    w koncu odało mi się dorwać jedną sztukę,
    która na pewno nie będzie przekierowaniem
    i ma szanse na dobry interes lub odsprzedaż

  12. eh, chcialem kupic pare z tych domen na rynku wtórnym – ale ceny są dzikie – 150.000 USD? to chyba jednak przesada….

  13. piter said

    Przy okazji otwarcia rynku domen .co postanowiłem zainwestować i udało mi się kupić kilka ciekawych pozycji. Niestety szybko spotkałem się z problemem z którym muszę się zmierzyć. Otrzymałem e-maila od austriackiej firmy która zażądała przekazania im w ciągu 14 dni Auth-Code do domeny której nazwa brzmi: nazwafirmy.co
    Rejestrując domenę nie zdawałem sobie sprawy że mogę spotkać się z takimi trudnościami a z drugiej strony uświadomiłem sobie że ta domena może mieć sporą wartość. Nie wiem co dalej robić.

  14. cieszyc sie ;-]

    czy ta firma ma oddzial/ siedzibde w Kolumbii?

    jak nie to moze ci naskoczyc, a nawet jak ma to moze jej byc trudno bo firmowa domena w Kolumbi to .com.co

  15. a nie wieceie moze kto najtaniej rejestruje te domeny? w Polsce lub na swiecie?

  16. Daniel,

    wiem ze to moze nie w tym watku, b to niby o .co
    ale skoro juz podpowiadasz tanich rejestratorów
    to chcialbym zarejestrowac jedna domene com.fr
    nie wiesz gdzie najtaniej?

    pozdrawiam i dzieki
    milosz

  17. wlasnie zarejestrowalem druga domenke .co – kolumbia.co
    tym razem polskojezyczna (pierwsza hiszpanska)

    tez mam duze obawy i raczej nieufnie podchodze do swietlanej przyszlosci .co dla polskich nazw

    troche mnie zdziwilo ze jest jeszcze dostepna – chociaz jak sie sprawdzi inne domeny o Kolumbii to oprocz rzadowej colombia.com wszedzie nici
    kolumbia.pl tylko parking – poza tym to domena tylko dla Polakw bo po hiszpansku/angielsku pisownia jest zupelnie inna (Colombia)

    w kazdym razie to raptem 23usd
    czy ta domena jest warta chociaz tyle co za nia zaplacilem?

  18. dzieki za info o Namecheap
    dzieki temu wlasnie zarejestrowalem ciut taniej http://www.kolumbia.co

    pozdrawiam

  19. Beny said

    „czy domena .co może być w jakikolwiek sposób przydatna polskiej firmie lub osobie indywidualnej. Moim zdaniem NIE.”
    Jesteś tego pewien? Nie słyszałeś może, że trochę rodaków ostatnio wyjechało z kraju i posiadania domeny np. kuchnie.co ma w świetle tego faktu niemały sens?
    Podpowiem, że kupno materiałów i usługi w ojczystym kraju (jeśli chodzi chociażby o kuchnie) jest dla emigranta w UK EKONOMICZNIE uzasadnione.

    • Twoje pieniądze, Twoja wolna wola! Masz prawo inwestować swoje pieniądze w cokolwiek tylko chcesz. Ja domen .co nie kupuję, co nie znaczy, że Ty nie możesz :)

  20. geotermia said

    To może ja teraz dołoże swoje zdanie. Dodam , ze nie jestem inwestorem domenowym a czytam tego typu informacje zeby zabezpieczyc swoje biznesy. Przeczytalem Wasze posty i moje zdanie na temat domen .co jest takie , ze nie maja wiekszego sensu dla przedsiebiorcow. Do takiego wniosku doszedlem zapytaujac samego siebie: ” czy zaryzykowalbys budowanie marki na domenie np produkt.co wiedzac ze 90% spoleczenst na swiecie nie wliczajac w to inwestorow domenowych nie wie co to sa domeny .co ? ” Zgadzam sie absolutnie z tymi , ktorzy mowia, ze domeny .co to niewypal! Mowie to wlasnie jako jeden z grupy 90% ludzi nie majacych pojecia o domenach .co : nie zaryzykowal bym budowac biznes na takiej domenie. Jedyna wartosc jaka widze dla tych domen moze byc mozliwosc przekierowania na glowna domene , czyli taka domena generyczna, oczywiscie pod warunkiem , ze wczesniej nei zapuka do drzwi prawnik. Daniel wspomnial o domenach TEL , tu sytuacja jest podobna aczkolwiek istnieje jakas nadzieje ze telnic wymysli cos co spowoduje wiekszosc ich popularnosc. Np udostepni aplikacje ktora bedzie maial ciekawe bajery itp- no w końcu zawartosc jest zestandaryzowana i to jest moim zdaniem JEDYNA zaleta tyvh domen.

  21. Justyna said

    Witam
    Czy taka witryna jest coś warta? Zainwestowałam parę złotych ale nie po to żeby sprzedać doemene a rozwijać serwis. Na razie jest świerzy jest około 50 wejść dziennie an stronę mimo że nie dodana do katalogów. Przy okazji mam pytanie do Was jaki jest najlepszy sposób aby zbudować forum. Czy jedyny spsób to pisanie samodzielne postów i udawanie forumowiczów? Na razie zaczełam od forum w przyszłości stworzę serwis o polakach w Szwecji gdzie będzie można przeczytać o dobrych i złych stronach emigracji. Czy taka nazwa domeny jest dobra Waszym zdaniem svenska to w tłumaczeniu ze szwedzkiego szwedzki ale jak widzicie koncówka jest .com. Czy to ma sens ?

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.