Rejestr domen .pl kończy kwartał na minusie

Drugi kwartał 2014 roku nie był najlepszy dla rejestru domen .pl – przez ostatnie trzy miesiące ubyło 5 129 polskich domen. To pierwszy taki przypadek w historii NASK. Zawsze z kwartału na kwartał przybywało nazw z końcówką .pl.

30 czerwca 2014 roku zarejestrowanych było 2 490 576 domen .pl (wliczając .com.pl, .net.pl, .waw.pl itp.). Dla porównania pod koniec marca 2014 utrzymywanych było 2 495 705 nazw .pl, a pod koniec 2013 roku: 2 461 499.

Warto dodać, że ceny utrzymania domen .pl są ponad dwukrotnie wyższe niż domen krajowych w Niemczech (.de), Holandii (.nl), Wielkiej Brytanii (.uk) czy Unii Europejskiej (.eu). W Polsce stosowane są też ceny promocyjne dla nowo rejestrowanych domen – koszt dla hurtownika (rejestratora domen) to odpowiednio 10 PLN netto za rejestrację na rok i 40 PLN netto za przedłużenie ważności .pl o kolejne 12 miesięcy.

Źródło: statystyki NASK

Daniel Dryzek

5 Komentarzy »

 1. Bagno said

  Jak BEZZWŁOCZNIE I DRASTYCZNIE NIE OBNIŻĄ !!! cen domen to BĘDZIE JESZCZE GORZEJ !!! Na co NASK …? Na co oni jeszcze czekają ?!! I na co liczą ?!! Dość już tego pierwotnego domenowego niewolnictwa ! Polak w stosunku do innych krajów zarabia grosze, a domeny ma na pierwotnym co najmniej dwa razy droższe niż kraje gdzie ludzie naprawdę godnie zarabiają.
  Jeszcze niedawno Polska walczyła o pierwsza 5 na świecie ,a teraz plasuje się na 13 !!! To już taka stosunkowo mała Holandia pod względem liczebności ludzi ,a ma prawie dwa razy więcej zarejestrowanych domen niż prawie 40 milionowa Polska ! Niedługo Polska będzie tak daleko na rynku domen jak polska piłka kopana w oficjalnych rankingach FIFA ! Śmiechu warte ! Niech robią tak dalej ,a rynek sam będzie się obsuwał pod własnym ciężarem niczym nieszczęśnik pozostawiony na bagnie w środku nocy i bez kompletnie żadnego wsparcia i pomysłu na uratowanie nieuchronnego topielca.Czas zatem zbierać na „pogrzeb” pierwotnego rynku domenowego w Polsce.Przy takiej polityce cenowej jaką serwuje NASK to jedynie kwestia czasu,kiedy trzeba będzie rytmicznym i donośnym tonem zagrać marsz żałobny.

 2. Charlie said

  Niestety, NASK już wielokrotnie dowodził temu, że jest instytucją niereformowalną, zamkniętą samą w sobie i nie zwracającą uwagi na uwarunkowania zewnętrzne. Ale dobrze, że jest spadek, życzę sobie jeszcze większego, może to choć z lekka jeśli nie wstrząśnie, to oprzytomni włodarzy z NASK. Z drugiej strony – choćby spadek był i 50% nawet – to i tak NASK będzie miał, jako monopolista, super kasę z domen. Oni po prostu nie mają personalnego interesu we wspomaganiu rynku, więc nie obniżą nic moim zdaniem :-(

 3. Maciek said

  Moim zdaniem, nie ma co narzekać na ceny polskich domen, bo są raptem wyższe o około 50% od innych narodowych europejskich.

  Jak człowiek nie zrobił niczego (marka) z domeną przez 12 miesięcy, to w kolejnym roku też się samo nie zrobi.

  • Ceny .pl są raczej 100-400% wyższe niż w innych europejskich rejestrach. Polaków na wszystko stać. Zarabiamy najmniej w Europie, ale za wszystko płacimy tyle samo lub drożej niż nasi sąsiedzi.

   • Charlie said

    Dobrze Daniel mówisz. Zamiast mieć ceny dopasowane do naszych możliwości, to nie tylko w tym segmencie – znowu jesteśmy prawie lub najdrożsi w Europie. Polska to faktycznie – bogaty kraj… Ale bogactwem jego włodarzy, a nie ludzi :-(

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: