Daniel Dryzek: Integrujemy ludzi z branży

Poniżej wywiad, jaki przeprowadził ze mną Dawid Zaraziński z AZnews.pl tuż po Spotkaniu Właścicieli Domen Internetowych MeetDomainers w Sopocie. Oryginalny artykuł dostępny jest w serwisie AZnews.pl.

Dziękuję Dawidowi za pytania i zapraszam do lektury!

Dawid Zaraziński: Przede wszystkim gratuluję zakończonego MeetDomainers w Sopocie. Przygotowanie takiego spotkania z pewnością wiąże się z ogromem pracy. Powiedz – dlaczego organizujesz taką konferencję?

Daniel Dryzek: Głównym celem MeetDomainers jest integracja ludzi z branży domenowej. Na co dzień kontaktujemy się ze sobą przez e-mail, telefon, czy komunikatory. Tu mamy okazję pobyć ze sobą. Oczywiście wszystko można załatwić elektronicznie, ale warto raz na jakiś czas spotkać się i przy drinku porozmawiać.

MeetDomainers to jednak nie tylko networking, ale również wykłady merytoryczne. Myślę, że to ważna część dla środowiska. Zwłaszcza, że staramy się poruszać tematy nie tylko związane bezpośrednio z domenami, ale pokazujące sprawy dla uczestników istotne – jak tegoroczny panel podatkowy czy rozmowa z przedstawicielami Agory.

Brzmi to wszystko pięknie. Ale czas, który poświęcasz na przygotowanie MeetDomainers mógłbyś spokojnie przeznaczyć na zarabianie pieniędzy…

Jasne, przygotowanie takiego spotkania to ogrom pracy. Ale do mnie i do mojej żony Agnieszki docierają sygnały, że MeetDomainers to również okazja do podpisania umów biznesowych, zawiązania współpracy i tak dalej. Na tegorocznej edycji też się coś podobno urodziło… To dla mnie przyjemne uczucie.

Ale nie tylko „przyjemne uczucie” się liczy…

Jasne. Dla mnie to też zbieranie doświadczeń, nowych znajomości i tak dalej. Nie zawsze da się do wprost przełożyć na pieniądze. Ale spójrz na to w ten sposób: rynek się rozwija, o branży jest głośno, takie spotkania ją też promują. Jasne, że przyjemnie jest spotkać się ze starymi i nowymi przyjaciółmi. Ale rozwój rynku to również dobra informacja dla mojego biznesu. To są rzeczy trudne do zmierzenia ale z pewnością mają ogromne znaczenie.

To spróbujmy podsumować tegoroczną edycję.

Z pewnością sporo można było dopracować lepiej, ale już dostajemy pozytywny feedback. Wielu osobom się podobało, zwłaszcza, że dobrze sprawdziło się miejsce [Hotel Sofitel Grand w Sopocie – przyp. DZ] i pogoda. Było nieco inaczej niż na „przeciętnej” konferencji, dużo czasu na osobiste spotkania, networking. Z tego co wiemy najbardziej podobały się wspomniane już panel podatkowy i rozmowa z przedstawicielami Agory. Nieco mniej ceny w hotelu… Ale to niestety specyfika tego czasu i miejsca.

I tak płynnie przechodzimy do tego co wzbudza najwięcej emocji – aukcji. Nie było hitów na miarę lekarze.pl, która w ubiegłym roku sprzedana została za 135 tys. zł. Jak oceniasz jej wyniki?

Po raz kolejny to powiem – jestem zadowolony. Obserwuję rynek i jego kondycję. Na aukcjach jest, ogólnie mówiąc, gorzej niż było jeszcze niedawno. Rynek wygląda inaczej, inwestorzy wydają mniej, mniej zarabiają na parkingu, który w Polsce praktycznie nie istnieje. Wyniki były nieco słabsze niż rok czy dwa lata temu, ale złapaliśmy równowagę. Bez dużych inwestorów osiągnęliśmy pewien stabilny poziom i w przyszłym roku będzie tylko lepiej.

Oczywiście słyszymy głosy krytyczne. Ale moim zdaniem pochodzą one głównie od osób, które same nie uczestniczą w licytacjach a mają o nich najwięcej do powiedzenia. W kolejnych latach chcemy docierać mocniej do klientów końcowych, chcemy ich szukać, wkładać w to więcej pracy. Dlatego przygotowania do kolejnej aukcji ruszą już wkrótce.

No właśnie. Za nami MeetDomainers w Sopocie, ale właśnie rusza MeetDomainers w Manchesterze. Powiedz nam coś więcej – skąd pomysł by zorganizować spotkanie na Wyspach?

Jesteśmy bardzo ciekawi jak to wyjdzie… To pierwsza konferencja zagraniczna. Przygotowujemy ją razem z firmą NameDrive, która bardzo zaangażowała się w jej organizację. Będzie podobna ilość uczestników co w Polsce. Zobaczymy jak się uda, jesteśmy jednak dobrej myśli. Będzie to dla nas sprawdzian i doświadczenie, które pozwoli nam określić kierunek, w którym powinniśmy takie spotkania rozwijać.

A co z przyszłorocznym MeetDomainers w Polsce?

Za rok kolejne spotkanie, oczywiście. Na 95 procent we Wrocławiu. Już ruszyły przygotowania. Mamy pewne pomysły, konkretne osoby, które chcielibyśmy zaprosić. Będzie jeszcze więcej merytorycznej treści związanej z domenami i Internetem. Szczegóły już wkrótce!

Na AZnews.pl dostępna jest też fotorelacja z MeetDomainers w Sopocie, zapraszamy też do oglądania kompletnego albumu w serwisie PicasaWeb oraz Facebook!

Daniel Dryzek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: