home.pl decyduje się na obniżkę cen odnowień domen .pl – komentarz konkurencji

Home.pl jako pierwszy z trzech największych rejestratorów domen w Polsce (pozostali dwaj to Nazwa.pl i AZ.pl) zdecydował się obniżyć ceny odnowień domen .pl.

Klienci mogą zaoszczędzić nawet 50%, ale większość z nich nie skorzysta na razie na obniżce wcale. Powód – niższe ceny obowiązują klientów, którzy posiadają 6 lub więcej domen (wliczane są nazwy z rozszerzeniem .pl oraz funkcjonalne takie jak .com.pl, .net.pl itp.). Na atrakcyjne ceny mogą natomiast liczyć klienci z ponad 50 i ponad 100 domenami – oni zapłacą odpowiednio 59 i 49 zł netto za odnowienie .pl na kolejny rok.

Nowy cennik odnowienia domen w home.pl (PLN netto / rok)

Ilość domen *      .pl netto     .com.pl netto
1 – 5 99 79
6 – 10 89 69
11 – 20 79 59
21 – 50 69 59
51 – 100 59 49
101 i więcej 49 39

* wliczane są domeny .pl i funkcjonalne takie jak .com.pl, .net.pl, .info.pl itp.

O opinię na temat nowej oferty home.pl poprosiłem przedstawicieli konkurencyjnych firm.

Daniel Kotyras z NetArt uważa, że nowy cennik home.pl to tylko pozorowana zmiana cen odnowień domen. Jego zdaniem aż 90% klientów posiada do czterech domen, więc ich obniżki nie obejmą. Kotyras zapewnia, że NetArt posiada również specjalną ofertę dla dużych posiadaczy domen – nie jest ona jednak jawnie zaprezentowana w ofercie. Po zmianach wprowadzonych w home.pl NetArt będzie analizować zachowanie rynku i przygotowany jest na odpowiedź na nowy cennik konkurenta – dodaje dyrektor ds. marketingu i public relations z NetArt.

Szymon Nieradka z AZ.pl cieszy się z ruchu home.pl i dodaje, że AZ.pl ma progresywną skalę w cenniku domen już od dawna. Faktem jest jednak, że nowy cennik home.pl jest bardziej agresywny od tego, który dostępny jest w AZ.pl. Nieradka chwali home.pl za sposób, w jaki konkurentowi udało się nagłośnić obniżkę cen odnowień domen. Dodaje jednak, że home.pl jest nastawiony na klientów indywidualnych, a ci faktycznie zwykle mają mniej niż sześć domen, które uprawnia do zniżki proponowanej u konkurencji. Dyrektor zarządzający AZ.pl podkreśla, że firma którą reprezentuje, jest przyjazna hurtowym odbiorcom domen, w tym inwestorom domenowym, dlatego można się wkrótce spodziewać odpowiedzi ze strony AZ.pl na obniżkę cen w home.pl. Biorąc dodatkowo pod uwagę komunikat z dnia dzisiejszego o przejęciu 51% udziałów w AZ.pl przez niemieckiego potentata domenowego Key-Systems – można się spodziewać, że AZ.pl będzie jeszcze agresywniej walczył o rynek domen w Polsce.

Zdaniem Michała Plebana z Dropped.pl home.pl zdecydował się na wprowadzenie hurtowego cennika, ponieważ firma zaczęła tracić klientów na rzecz tańszych rejestratorów. Dlatego założyciel rejestratora Dropped.pl i giełdy domen Aftermarket.pl twierdzi, że ten ruch konkurenta wcale go nie dziwi i teraz oczekuje na posunięcie ze strony innego dużego partnera NASK, czyli NetArt.

Przemysław Bojczuk – właściciel serwisów PPD.pl i Albert.pl nie krył zdziwienia z faktu obniżki cen domen u jednego z największych rejestratorów domen w Polsce. Bojczuk twierdzi, że ruch home.pl jest jednak naturalnym następstwem samoregulacji rynku i w długim okresie przyniesie korzyść home.pl – głównie przez częściowe zahamowanie transferów do innych firm, jak również przez przejęcie części klientów Nazwa.pl. Bojczuk zauważa, że być może najważniejszym efektem decyzji home.pl jest podkopanie argumentacji NASK, że nie będzie kolejnych obniżek cen odnowienia domen .pl dla rejestratorów, bo ci nie obniżają cen dla swoich klientów. Obecnie z pierwszej trójki największych partnerów NASK już tylko NetArt nie oferuje cennika hurtowego. Bojczuk dodaje, że właśnie ta firma jest obecnie w najmniej komfortowej sytuacji w związku z posunięciem home.pl.

Osobiście uważam, że home.pl należą się duże gratulacje za uczynienie pierwszego kroku w kierunku powszechnych tanich odnowień domen .pl. Home.pl ma obecnie 25% rynku domen w Polsce – zmiany jakie wprowadza u siebie wpływają na to jak wygląda cały rynek. Nowy cennik to duże oszczędności dla tysięcy firm, które utrzymują więcej niż pięć domen w home.pl. To również sygnał dla konkurencji, która będzie musiała odpowiedzieć, jeśli nie chce stracić klientów. Nowe ceny w home.pl to także sygnał dla rynku, że domeny mogą być tańsze – właściciele domen otrzymali impuls do poszukiwania alternatywnych, tańszych ofert konkurencji.

Warto też jednak wskazać niedoskonałości w nowej ofercie domenowej home.pl. Po pierwsze: obniżka obejmie firmy i osoby utrzymujące więcej niż pięć domen (.pl lub funkcjonalnych takich jak .com.pl czy .net.pl). Oznacza to, że na razie większość klientów home.pl na obniżki nie ma co liczyć. Po drugie: poniżej 50 domen rabat cenowy nie jest na tyle znaczący, żeby zachęcić do pozostania z dużą ilością domen (20-30 domen to już sporo moim zdaniem). Na rynku są oferty odnowienia ważności domen .pl już za 45 zł rocznie i to już od pierwszej posiadanej domeny. Po trzecie: przy okazji wprowadzenia nowego cennika home.pl podniósł cenę domen funkcjonalnych (np. .com.pl) z 75 zł na 79 zł (cena w przypadku posiadania 1-5 domen). Cztery złote to niewiele, ale dlaczego klienci mają nagle płacić wyższą cenę? Rozumiem, że z dziewiątką na końcu cennik wygląda ładniej, ale w takim wypadku pokusiłbym się o obniżkę do 69 zł za .com.pl dla przedziału 1-5 domen.

Na nowym cenniku skorzystają małe i średnie firmy, które do tej pory utrzymywały ponad pięć domen w home.pl. Dla nich nowy cennik to czysta oszczędność i być może zachęta do rejestracji nowych domen. Nowy oferta home.pl pomoże również w zatrzymaniu odpływu klientów z 50 – 200 domenami, którzy zapewne już zaczęli się po cichu rozglądać za lepszą ofertą. Nowy cennik home.pl nie przekona natomiast inwestorów domenowych z portfolio liczącymi setki i tysiące domen. Po pierwsze marża 9 zł netto na domenie to za dużo przy ponad dwustu domenach, a po drugie: home.pl nie posiada przyjaznych domainerom narzędzi takich jak łatwa, szybka cesja domen z pominięciem żmudnych procedur wymagających papierowych dokumentów, giełda domen czy usługa Escrow pozwalająca na bezpieczną sprzedaż domeny.

Na koniec jednak podkreślam: cieszę się, że home.pl odważył się wprowadzić nowy cennik z niższymi cenami domen. To dopiero początek obniżek cen domen na polskim rynku. Ten trend zapoczątkowany został przez mniejszych rejestratorów, a home.pl go kontynuuje i dzięki swojej sile marketingowej – wprowadza niższe ceny przedłużeń domen .pl „na salony” :) Skorzystają klienci mali i duzi oraz oba rynki domen: pierwotny i wtórny.

Daniel Dryzek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: