Wyniki aukcji domen na MeetDomainers 2009

Aukcja MeetDomainers 2009

Aukcjoner Krzysztof Konieczny w akcji – hotel Marriott Warszawa

Kolejna aukcja domen na żywo za nami! Sprzedaliśmy 34 domeny za całkowitą kwotę 318 900 PLN. To o blisko 100 tysięcy więcej niż na ubiegłorocznej aukcji w Krakowie.

Oczywiście sprzedawcy zawsze będą oczekiwali wyższych kwot, a nabywcy będą chcieli kupić dobre domeny możliwe w najniższej cenie. Moim zdaniem rynek wycenił domeny według ich faktycznej wartości na rynku inwestorów. Na tego typu aukcjach bardzo rzadko pojawiają się tzw. klienci końcowi, nawet w Stanach Zjednoczonych takie przypadki są niezwykle sporadyczne. Dlatego na aukcjach warto kupować, by później drożej odsprzedać. Z drugiej jednak strony aukcje na żywo pozwalają na możliwie najwyższą wycenę na rynku Domainer-2-Domainer. Dla porównania, aukcje domen w Internecie rzadko przekraczają pułap kilku tysięcy PLN za domenę.

Najdroższą domeną aukcji okazała się nazwa lekarze.pl sprzedana za 135 tysięcy PLN, kolejne miejsca przypadły domenie informatyka.pl – 30 tysięcy PLN i liga.pl – 25 tysięcy PLN. W porównaniu do najdroższej sprzedaży z Krakowa – adwokaci.pl za 70 tysięcy PLN – domena lekarze.pl prawie dwukrotnie przebiła ten wynik. Warte odnotowania są jeszcze sprzedaże domen gitary.pl (15 tys. PLN), spawarki.pl (13 tys. PLN) oraz frezarki.pl (10 tys. PLN).

Nie można pominąć faktu, że najdroższe domeny zostały zakupione przez zagranicznego inwestora – firmę DomainInvest.lu z Luksemburga. Gdyby nie inny inwestor ze Szwecji, domena lekarze.pl sprzedałaby się w cenie 100 tysięcy PLN. Taka sytuacja świadczy o słabości inwestorów krajowych – oczywiście chodzi mi głównie o zaplecze finansowe.

Na szczęście ta sytuacja wkrótce powinna się zmienić – w połowie października tego roku rusza polski fundusz domen ddfund.eu (jestem jego założycielem) – pierwsze zakupy już poczynił na aukcji w Warszawie: doradztwoinwestycyjne.pl, sensacje.pl, zdjecia.eu, niemcy.eu, edukacja.eu i doradztwopodatkowe.eu. Rynek powoli się konsoliduje i tak jak zagranicą, tak również w Polsce można spodziewać się, że inwestowaniem w domeny zaczną zajmować się coraz większe i lepiej zorganizowane podmioty, które dodatkowo będą mogły liczyć na wsparcie finansowe z zewnętrznych źródeł (fundusze, giełda, inwestorzy prywatni). O ddfund.eu będę pisał na blogu jeszcze nie raz.

Pełne wyniki aukcji dostępne są na stronie http://meetdomainers.eu/aukcja.

Daniel Dryzek

5 Komentarzy »

  1. […] Właścicieli Domen, o którym między innymi pisze Bartek Usydus w podsumowaniu spotkania. Daniel Dryzek ogłosił też powstanie polskiego funduszu domen ddfund.eu, który ma wspierać inwestycje […]

  2. […] danieldryzek.pl […]

  3. Mariusz said

    najdroższe domeny z MD 2009 nie zostały jeszcze opłacone i nie są przetransferowane

    • Sprawę już wyjaśnił Michał z Aftermarket.pl. Jako organizator aukcji zawsze czuwam aby transakcje dokonane na aukcji MeetDomainers zostały potem sfinalizowane. Jak pokazuje przykład poprzedniej aukcji – tak się stało w 100% transakcji. Tak też będzie w tym roku.

  4. Janusz said

    A ja chce sprzedać na aukcji znajomi.com, jak mam dodać domenę na aukcję?

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: