Pięć domen .pl warte 156 tysięcy PLN

W pierwszej połowie maja 2009 zostało sprzedanych, między innymi, pięć polskich domen: baza.pl (72 000 PLN), konie.pl (33 100 PLN), grosik.pl (20 000 PLN), poker-online.pl (16 000 PLN) i system.pl (15 000 PLN). Pierwsza z nich zmieniła właściciela w sprzedaży bezpośredniej, poker-online.pl znalazła nabywcę na Sedo, natomiast pozostałe trzy na aukcjach Allegro.pl.

Domeny .pl w światowej czołówce

Sprzedaże polskich domen zostały odnotowane przez DNJournal, na którego cotygodniowej liście domena baza.pl znalazła się na trzecim miejscu wśród sprzedaży domen z całego świata. W rankingu Top20 nadroższych domen ccTLD (krajowych) polskie domeny zajęły następujące miejsca: 2. baza.pl, 8. konie.pl, 14. poker-online.pl, 15. system.pl.

Polska (.pl) wraz z Niemcami (.de) zajęła pierwsze miejsce wśród krajów z największą ilością domen, które znalazły się na liście Top20 ccTLD.

Wartość domen .eu w porównaniu z domenami .pl

Co ciekawe, domenę konie.pl kupiła firma Jeans-Online, która jest Autoryzowanym Dealerem Levi’s. Firma ta posiada już takie domeny jak jeans.pl czy buty.pl, co wskazuje na to, że dostrzegła ona potencjał w dobrych domenach i stara się nimi wspomagać rozwój i przewagę nad konkurencją.

Warto zauważyć, że w odstępie dwóch tygodni została również sprzedana domena konie.eu a nabywcą była znów firma Jeans-Online. Tym razem musiała wydać na zakup 2225 PLN, czyli blisko 7% wartości domeny .pl. Dzięki tej transakcji możemy w jakimś stopniu porównać wartość domen .pl i .eu, które zawierają w nazwie polskie słowa. Oczywiście jeden przypadek nie może stanowić wystarczającego dowodu, ale daje nam pewne wyobrażenie o wartości domen polskich i europejskich na polskim rynku domen.

Jeszcze w kontekście domen .eu i .pl – międzynarodowa fraza „poker-online” osiągnęła wyższą cenę w przypadku domeny poker-online.pl (3 700 EUR) niż w przypadku poker-online.eu (3 500 EUR). Świadczy to zarówno o sile polskiego rynku domen jak również słabości domen .eu, które nie nabrały jeszcze wartości na rynku wtórnym.

Polacy zarejestrowali do tej pory 177 tysięcy domen .eu, co stanowi 19% ilości zarejestrowanych domen .pl oraz 13% w stosunku do ilości wszystkich zarejestrowanych domen w strefie .pl utrzymywanych w NASK (np. pl, .com.pl, .net.pl, waw.pl itp.).

Źródła:

DNJournal.com, EURid.eu,NASK, Sedo

3 Komentarze »

  1. A do najbogatszych ludzi na swiecie nalezy wiekszosc bogactw na ziemi. Takie sa relacje.

  2. Miś Uszatek said

    „Dzięki tej transakcji możemy w jakimś stopniu porównać wartość domen .pl i .eu, które zawierają w nazwie polskie słowa.” … nie możemy….po prostu właściciel .eu nie miał pojęcia jak bardzo firmie zależy na domenie .eu i „wypuscił” ją za niską kwote. Jedno co można wywnioskować to to że firmy poszukują domen .eu a więc widzą potencjał a co za tym idzie ceny będą rosnąć.

  3. Blake said

    Miś uszatek chyba posiada trochę domen EU dlatego taki wstrząśnięty :)

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: