Pół miliona domen .cz w Czechach

Czechy - flaga narodowaJak podaje CZ.NIC (odpowiednik NASK w Czechach), liczba domen krajowych .cz przekroczyła u naszego południowego sąsiada 500 tysięcy. Ondřej Filip – szef rejestru – oświadczył, że czeskie domeny są jednymi z najszybciej rozwijających się ccTLD na świecie. W stosunku do 2007 roku ilość domen .cz wzrosła o 35%.

Tak dobry wynik możliwy był dzięki wprowadzeniu efektywnego systemu informatycznego pozwalającego na sprawne rejestrowanie i zarządzanie domenami przez partnerów CZ.NIC. Inną ważną kwestią, która pomogła krajowym domenom w Czechach, była obniżka cen dla współpracujących z rejestrem firm do 190 CZK za domenę, co w przeliczeniu na złotówki daje 28 PLN netto / rok.

Rynek czeski może być dla nas prognozą, jak polski rynek domen będzie wyglądał za półtora, dwa lata – bo mniej więcej o tyle wyprzedzają nas Czesi w rozwoju Internetu.

Statystyki domen z 01.01.2009

Czechy – 506 tys. domen .cz (statystycznie co 20 osoba posiada domenę)
Polska – 1,323 tys. domen .pl (co 29 osoba posiada domenę)

Gdyby więc ilość domen przypadających na mieszkańca naszego kraju była taka sama jak w Czechach mielibyśmy obecnie blisko 2 miliony domen .pl. Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym roku nie uda nam się jednak osiągnąć takiego wyniku. Hamować będzie nas ogólnoświatowy kryzys gospodarczy i wciąż wysokie ceny domen w Polsce.

Przypominam, że 1 stycznia 2009 NASK obniżył ceny domen .pl dla partnerów do 40 PLN netto (z 60 PLN netto). Cena rejestracji nie zmienia się i wynosi 10 PLN netto. Właśnie ta duża dysproporcja między ceną rejestracji i przedłużenia ważności może spowodować, że nawet 50% z nowo zarejestrowanych domen w 2008 roku po promocyjnych cenach (często nawet niższych niż 10 PLN), może zostać nie przedłużonych. Jeśli tak się stanie, to wzrost ilości domen w Polsce zostanie gwałtownie zahamowany a pozycja lidera wśród krajów z najszybciej rosnącą ilością domen – utracona.

Jak będzie wyglądał rynek domen w Polsce w 2009 roku – czy ilość domen wzrośnie, a może spadnie – przekonamy się w nadchodzących miesiącach. Niezależnie od tego, życzę wszystkim udanego 2009 roku, podejmowania tylko trafnych decyzji, więcej czasu spędzonego z bliskimi i jak najmniej „kryzysowych” wiadomości z Polski i ze świata ;)

1 komentarz »

  1. […] Dokładniejsza analiza wzrostu ilości domen .CZ i porownanie trendu do polskich domen .PL na blogu Daniela Dryzka Źródło: […]

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: