Zginął Prezydent Polski i najważniejsze osoby w państwie w katastrofie lotniczej w Smoleńsku

To co wydarzyło się dziś 10 kwietnia 2010 roku o 8:56 na wojskowym lotnisku w Smoleńsku w Rosji wstrząsnęło Polaków i cały świat. Nigdy w historii Polski a może i świata nie miało miejsce podobne wydarzenie – 88 najważniejszych osób w państwie oraz 8 członków załogi zginęło w jednej katastrofie lotniczej. Prezydent, dowództwo sił zbrojnych RP, prezes NBP, wiceszef MSZ, szef IPN, posłowie, biskupi, szef światowego związku AK  – to wielka strata dla narodu polskiego.

Samolot rządowy był w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Warunki atmosferyczne były bardzo trudne w momencie lądowania – mimo sugestii z wieży kontrolnej o lądowaniu na lotnisku w Moskwie lub Mińsku – zadecydowano o ponownej próbie lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Próba skończyła się niepowodzeniem. Samolot leciał 70 metrów obok osi pasa startowego, spadł kilkaset metrów przed początkiem pasa.

Najgorsze w tej tragedii jest to, że można było uniknąć tej katastrofy. Już od dawna dyskutowano o konieczności wymiany 26-letnich samolotów rządowych Tupolev Tu-154M. Dziwi też dlaczego tak wiele ważnych dla bezpieczeństwa narodowego Polski osób znalazło się na pokładzie tego samego samolotu. Bez odpowiedzi pozostaje pytanie dlaczego nie zdecydowano się na lądowanie na lotnisku w Moskwie lub Mińsku, gdzie warunki pogodowe były znacznie lepsze, a same lotniska wyposażone są w nowoczesny sprzęt pozwalający na bezpieczne lądowanie również we mgle.

70 lat temu w Katyniu zginął kwiat polskiego społeczeństwa. Teraz znów mamy do czynienia ze stratą bardzo wartościowych ludzi dla Polski. Niezależnie od sympatii bądź antypatii politycznych – straciła Polska, a straty tej nie da się odbudować w miesiąc czy rok. 70 lat temu zginęło około 22 tysiące polskich oficerów zamordowanych przez rosyjski NKWD. Po tragedii, która wydarzyła się dziś, Władimir Putin i prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew składają Polakom kondolencje. Prezydent Rosji ogłosił też dzień 12 kwietnia 2010 dniem żałoby narodowej w Rosji. Trzeba przyznać, że to bardzo ciepły gest ze strony Rosjan. Niektórzy twierdzą, że może to być nowe otwarcie w stosunkach polsko-rosyjskich. Kondolencje napływają też od najważniejszych przywódców świata – Baracka Obamy, Angeli Merkel, Silvio Berlusconiego, Gordona Browna i wielu, wielu innych. Katastrofa lotnicza z Prezydentem Polski na pokładzie jest też dzisiaj najpopularniejszym wydarzeniem na Twitterze.

Smutny jest dzisiejszy dzień. Dlaczego Polacy są ciągle doświadczani przez tak przykre wydarzenia? :(

Niektóre z osób, które zginęły w katastrofie:

Kaczyński Lech prezydent RP
Kaczyńska Maria Małżonka Prezydenta RP
Kaczorowski Ryszard b. Prezydent RP na uchodźstwie
Błasik Andrzej Dowódca Sił Powietrznych RP
Buk Tadeusz Dowódca Wojsk Lądowych RP
Gągor Franciszek Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
Handzlik Mariusz Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Kochanowski Janusz Rzecznik Praw Obywatelskich
Kurtyka Janusz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Kwiatkowski Bronisław Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP
Mamińska Barbara Dyrektor w Kancelarii Prezydenta RP
Potasiński Włodzimierz Dowódca Wojsk Specjalnych RP
Putra Krzysztof wicemarszałek Sejmu RP
Rumianek Ryszard Rektor UKSiW
Skrzypek Sławomir Prezes Narodowego Banku Polskiego
Stasiak Władysław szef Kancelarii Prezydenta RP
Szczygło Aleksander szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Szmajdziński Jerzy wicemarszałek Sejmu RP
Wypych Paweł Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP


Daniel Dryzek

4 Komentarze »

 1. albert said

  Wszyscy juz o tym trąbią, ty już nie musisz MY TO WIEMY! zamiast pisac idz zapal swieczke.

  • To że wszyscy trąbią nie znaczy, że sam nie mam prawa wyrazić tego co myślę i czuję. Są pewne rzeczy nie związane z domenami, koło których nie mogę przejść obojętnie.

 2. @albert
  To jest blog Daniela, on decyduje co pisać. Może to być nawet o dzisiejszych kanapkach na kolację. Napisał o tragedii narodowej, o której jak wspomniał – „nie można przejść obojętnie”.
  Jest to dobry gest ku wspólnemu cierpieniu. Nie jednego wiadomość zaskoczyła. Ba! – wszystkich.

  Polacy zachowali się wspaniale łącząc się w cierpieniu.

  A światłość wiekuista niechaj im świeci. [‚]

 3. GK said

  Takie komentarze jak ten alberta pokazują w jak sztucznym świecie żyjemy – ot kolejna wiadomość przekazana przez media. Wolność i bezpieczeństwo nie są nam dane raz na zawsze, a takie wydarzenia potrafią zmienić bieg historii i zburzyć ten nasz pozornie stabilny i bezpieczny świat.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: