Jedno i dwuznakowe domeny .DE dostępne!

DENICJak potwierdziło biuro prasowe DENIC (rejestr odpowiedzialny za utrzymanie domeny narodowej Niemiec .de) – 23 października 2009, o godzinie 9:00 czasu letniego środkowoeuropejskiego, do rejestracji zostaną uwolnione jedno- i dwuznakowe domeny .de.

Krótkie domeny dostępne w niemieckich domenach .DE

Dostępne do rejestracji będą więc zarówno domeny dwucyfrowe (np. 45.de), dwuznakowe (d5.de) jak również dwuliterowe (np. nu.de). Co ciekawe, DENIC nie zdecydował się wystawić domen na aukcję, gdzie domeny trafiłyby do osób lub firm, które zaoferują najwięcej (tak jak to miało miejsce chociażby w przypadku niedawnej aukcji domen jednoznakowych .biz organizowanej przez Neustar za pośrednictwem Sedo). W przypadku krótkich domen .de zostanie zastosowana zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Klienci zainteresowani rejestracją domen jedno- i dwuznakowych proszeni są o zgłoszenie do rejestratorów domen .de, a ci z kolei będą próbowali rejestrować domeny dla swoich klientów. W przypadku domen .de należy dodatkowo pamiętać o konieczności posiadania kontaktu administracyjnego na terenie Niemiec – taką usługę zapewnia jednak większość rejestratorów domen .de.

Nowe domeny dostępne w rozszerzeniu .DE od 23 października:

 • jedno- i dwuznakowe (np. 45.de, 88.de, ft.de, dd.de, r5.de, 9w.de itd.)
 • domeny, które w nazwach mają skróty na tablicach rejestracyjnych pojazdów
 • domeny, które w nazwach mają nazwy innych domen (com, org itd.)
 • domeny składające się jedynie z cyfr (np. 345.de, 1000.de itd.)
 • Minimalna długość domeny .de po zmianach to 1 znak, a maksymalna: 63 znaki.

  Aukcja domen .DE na Sedo

  Mimo, że DENIC oficjalnie nie organizuje aukcji domen to Sedo uruchomiło tzw. pre-aukcję. Można znaleźć na niej wszystkie domeny jedno- i dwuznakowe .de jakie zostaną już jutro uwolnione. Po zakończonej aukcji na Sedo (koniec 22.10.2009 o 18:00 czasu polskiego) zostanie podjęta próba „złapania” wylicytowanych domen dla klientów Sedo. Łapanie ma się odbyć za pośrednictwem rejestratorów domen .de, którzy podpisali umowę z domem aukcyjnym. W przypadku niepowodzenia Sedo podejmie jeszcze próby zakupu domen za kwotę wylicytowaną na aukcji. Oczywiście jeśli się nie uda – klient nie zapłaci za wylicytowaną domenę.

  Najbardziej pożądane domeny .de na aukcji Sedo

  tv.de       53 197 EUR
  pc.de 45 000 EUR
  hp.de 31 000 EUR
  bad.de 25 500 EUR
  com.de 22 722 EUR
  m.de 16 501 EUR
  it.de 16 500 EUR
  hm.de 15 501 EUR
  bar.de 14 500 EUR
  dj.de 12 845 EUR
  dm.de 12 845 EUR
  t.de 12 845 EUR
  x.de 12 845 EUR

  Podane wartości są ważne na dzień 22.10.2009 godz. 13:30. Aukcja trwa jeszcze kilka godzin, więc zapewne ulegną one jeszcze zmianie.

  Dlaczego DENIC zdecydował się na zmiany?

  Powodem całego zamieszania wokół krótki domen .DE jest wyrok sądu w sprawie domeny VW.de – Volkswagen wnioskował o umożliwienie mu korzystania z domeny najbardziej kojarzącej się z jego marką, czyli VW.de. Pisze o tym Dominik Mueller na swoim blogu. Kilkanaście dni temu wyrok został zatwierdzony przez niemiecki sąd federalny i nabrał mocy prawnej. Można się było spodziewać, że w ślad za Volkswagen pójdą takie marki jak H&M czy C&A. Dlatego DENIC postanowił szybko uporać się z tym problemem i udostępnił wszystkie domeny.

  Rynek domen w Niemczech a w Polsce

  .DE .PL
  Liczba domen 13 153 000 1 538 000
  Domeny na 1000 mieszkańców 160 40
  Cena rejestracji domeny w rejestrze 12 PLN netto 10 PLN netto
  Cena odnowienia domeny w rejestrze 12 PLN netto     40 PLN netto

  Dane ważne na dzień: 21.10.2009

  DENIC, czyli odpowiednik NASK w Niemczech

  Warto dodać, że DENIC jest organizacją non-profit, której głównym zadaniem jest obsługa domen .de (od strony technicznej), natomiast od strony organizacyjnej DENIC ma służyć całej społeczności internetowej w Niemczech. Członkowie DENIC decydują o tym jak działa i wygląda DENIC. W chwili obecnej organizacja ta posiada blisko trzystu członków, którzy świadczą usługi internetowe, w szczególności są rejestratorami domen .de. Tak więc każdy rejestrator jest jednocześnie członkiem DENIC i ma realny wpływ na działanie tej instytucji.

  Ciekawostka

  Do tej pory istniały tylko trzy dwuliterowe domeny .de, które zostały zarejestrowane podczas krótkiego okresu czasu, kiedy takie nazwy były jeszcze dozwolone w domenie niemieckiej: IX.de, HQ.de oraz domena Deutsche Bahn – DB.de.

  Źródło: DENIC, NASK, Dominik Mueller blog

  Daniel Dryzek

  2 Komentarze »

  1. Wszystko super i pieknie, ale jakie są szanse na samodzielne zarejestrowanie takiej domeny?
   Jeśli jakikolwiek home-user trafi którąkolwiek z 1-czy 2-literówek, to postawię chmiel na stół.

   • Jeśli „home-user” nie zapisze się w jakimś serwisie, który trudni się przechwytywaniem domen i nie zleci złapania domeny albo nie zakupi domeny np. na preaukcji Sedo to szanse na rejestrację 1- czy 2-literówki ma takie same jak na wygraną w Totka ;)

  RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

  Skomentuj

  Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

  Logo WordPress.com

  Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

  Zdjęcie na Facebooku

  Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

  Połączenie z %s

  Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

  %d blogerów lubi to: